26. února 2017 Svátek má Dorota

Most – Napáleným zákazníkům má pomáhat tzv. Spotřebitelský ombudsman. Nasadit ho v boji proti „šmejdům" navrhuje nyní Ministerstvo průmyslu. Most a Litvínov už se brání. Zakázali podomní prodej, v Litvínově navíc ohroženou skupinu školí v praktikách, jak nepoctivým obchodníkům nenaletět.

Co ministerstvo navrhuje? Spotřebitelský ombudsman je zaveden za účelem okamžitého řešení palčivého problému s nepoctivým prodejem v případě tzv. předváděcích akcí. Na nich je v řadě případů prodáváno zboží nebo jsou nabízeny služby za použití tzv. nekalých obchodních praktik.

Jak to funguje?

Spotřebitel má díky nově zaváděnému systému možnost obrátit se zdarma na živnostenský úřad, kde s ním bude vyplněn jednoduchý vstupní formulář, který bude postoupen a dále zpracován nejbližší nevládní neziskovou organizací. Tato organizace potom bude poškozenému spotřebiteli radit, resp. jej zastupovat.

V Litvínově se rozhodli pomáhat hlavní starší skupině obyvatel i jinak. V litvínovské Citadele se v pátek promítal film Silvie Dymákové Šmejdi. Publicisticky pojatý dokument zkoumá právě zmiňovaný závažný fenomén úmorných předváděcích akcí, na nichž prodejci nutí seniorům nesmyslně předražené a často nefunkční produkty. Film se promítal v Litvínově, stejně jako v ostatních kinech v republice, pro seniory nad 65 let zdarma.

Rady z Litvínova

„Na konci filmu radí autorka seniorům, jak se prodejcům ubránit. Prostě na akce nejezdit. Já dodávám několik pravidel, které seniorům pomůžou nejen při předváděcích akcích, ale při jakémkoliv nátlaku, kterým kdokoliv útočí na jejich peněženky. Říkám jim, berte si čas na rozmyšlenou, nic hned nepodepisujte, pamatujte, že nic není zadarmo, když už chcete jet, nejezděte sami, když už podepíšete a litujete, na nic nečekejte a svěřte se rodině," radí preventistka litvínovských strážníků Michaela Hejčová

ČOI v Mostě

V Mostě se můžete každých čtrnáct dnů zdarma obracet na Českou obchodní inspekci v budově mosteckého magistrátu. Její informačně poradenské středisko poskytuje rady a informace spotřebitelům, drobným a středním podnikatelům. Pracovníky inspektorátu České obchodní inspekce lze kontaktovat jednou za čtrnáct dní ve třetím patře úřadu v kanceláři č. 341 mezi 11.30 a 14.30 hodin. Telefon na ně je: Tel.: 476448475. Nejbližší úřední dny jsou 12. a 26. června a 10. a 24. července.


Kam se ještě můžete obracet, cítíte-li se podvedeni?

Sdružení českých spotřebitelů
RKM Ústí n/L
YMCA v Ústí nad Labem
Drážďanská 106
400 07 Ústí nad Labem
Provozní doba: Po 10 – 15 hod.
tel. 255 713 205, e-mail: usti@ymca.cz

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.