Zprávy z Mostu

Podvedli vás šmejdi? Poradíme, na koho se na Mostecku obracet

Reklama

Most – Napáleným zákazníkům má pomáhat tzv. Spotřebitelský ombudsman. Nasadit ho v boji proti „šmejdům" navrhuje nyní Ministerstvo průmyslu. Most a Litvínov už se brání. Zakázali podomní prodej, v Litvínově navíc ohroženou skupinu školí v praktikách, jak nepoctivým obchodníkům nenaletět.

Co ministerstvo navrhuje? Spotřebitelský ombudsman je zaveden za účelem okamžitého řešení palčivého problému s nepoctivým prodejem v případě tzv. předváděcích akcí. Na nich je v řadě případů prodáváno zboží nebo jsou nabízeny služby za použití tzv. nekalých obchodních praktik.

Jak to funguje?

Spotřebitel má díky nově zaváděnému systému možnost obrátit se zdarma na živnostenský úřad, kde s ním bude vyplněn jednoduchý vstupní formulář, který bude postoupen a dále zpracován nejbližší nevládní neziskovou organizací. Tato organizace potom bude poškozenému spotřebiteli radit, resp. jej zastupovat.

V Litvínově se rozhodli pomáhat hlavní starší skupině obyvatel i jinak. V litvínovské Citadele se v pátek promítal film Silvie Dymákové Šmejdi. Publicisticky pojatý dokument zkoumá právě zmiňovaný závažný fenomén úmorných předváděcích akcí, na nichž prodejci nutí seniorům nesmyslně předražené a často nefunkční produkty. Film se promítal v Litvínově, stejně jako v ostatních kinech v republice, pro seniory nad 65 let zdarma.

Rady z Litvínova

„Na konci filmu radí autorka seniorům, jak se prodejcům ubránit. Prostě na akce nejezdit. Já dodávám několik pravidel, které seniorům pomůžou nejen při předváděcích akcích, ale při jakémkoliv nátlaku, kterým kdokoliv útočí na jejich peněženky. Říkám jim, berte si čas na rozmyšlenou, nic hned nepodepisujte, pamatujte, že nic není zadarmo, když už chcete jet, nejezděte sami, když už podepíšete a litujete, na nic nečekejte a svěřte se rodině," radí preventistka litvínovských strážníků Michaela Hejčová

ČOI v Mostě

V Mostě se můžete každých čtrnáct dnů zdarma obracet na Českou obchodní inspekci v budově mosteckého magistrátu. Její informačně poradenské středisko poskytuje rady a informace spotřebitelům, drobným a středním podnikatelům. Pracovníky inspektorátu České obchodní inspekce lze kontaktovat jednou za čtrnáct dní ve třetím patře úřadu v kanceláři č. 341 mezi 11.30 a 14.30 hodin. Telefon na ně je: Tel.: 476448475. Nejbližší úřední dny jsou 12. a 26. června a 10. a 24. července.


Kam se ještě můžete obracet, cítíte-li se podvedeni?

Sdružení českých spotřebitelů
RKM Ústí n/L
YMCA v Ústí nad Labem
Drážďanská 106
400 07 Ústí nad Labem
Provozní doba: Po 10 – 15 hod.
tel. 255 713 205, e-mail: usti@ymca.cz

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 21. říjen 2016

  Lom - Hned dvě dopravní nehody téměř ve stejný okamžik zaměstnaly záchranáře na Litvínovsku. Ke střetu dvou osobních aut došlo nejprve na křižovatce v Lomu. Karambol se obešel naštěstí bez zranění. Zároveň záchranáři vyjížděli na silnici mezi Loučnou a Osekem, kde havarovala mimo vozovku řidička osobního auta, ve kterém cestovalo i šestileté dítě. Auto po nárazu do stromu skončilo na boku.

 • 21. říjen 2016

  Litvínov, Louny - Policie v Litvínově sdělila ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu podvodu 42letému muži z Lounska a 31leté ženě z Litvínova. Muž měl jako pronajímatel bytu vystavit ženě doklady o uhrazení nájmu, které však neuhradila.

 • 20. říjen 2016

  Litvínov - V pátek 21. října to bude již deset let, co do litvínovského Magic baru vstoupil první zákazník. Udržet se deset let na trhu, to už stojí za pořádnou oslavu. A protože žádný bar by nefungoval bez zákazníků, oslava je přichystána pro všechny, kteří sem rádi chodí.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

 • 18. říjen 2016

  Litvínov - Hokejisté Litvínova na domácí ledové ploše hostili v úterý v podvečer hokejisty Mountfield Hradec Králové. Dramatické utkání mělo dynamický náboj až do samotného konce. V osmapadesáté minutě Litvínov vyrovnal a po prodloužení tak nakonec Verva vyhrála 3:2. Domácí se tak radují ze dvou bodů.

Co se chystá

 • 21. říjen 2016

  Havraň - V Havrani bude v sobotu veselo. Konat se tu totiž bude Organizovaný trénink motokrosařů. Těšit se můžete na dětskou kategorii včetně jezdců, kteří vzešli z motokroužků. Pro případné zájemce bude možnost vyzkoušet a domluvit si termín tréninku motokroužku. Těšit se můžete také na JUMPARK FREESKI A SNB OPEN 2016.

 • 20. říjen 2016

  Most - Členové místního Svazu bojovníků za svobodu položí 27. října při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa květiny a věnce u sochy Tomáše G. Masaryka. Jejich setkání se uskuteční v obřadní síni magistrátu. Pietní akt by měl začít zhruba ve čtvrt na tři odpoledne, zvána je i široká veřejnost.

 • 18. říjen 2016

  Most - Příznivci a fanoušci undergroundové hudby v pátek slaví svátek. Mostecký music club Metro totiž opět rozvibruje Drum & Bass a tentokrát se je na co těšit. Do Mostu totiž zavítá český DJ a producent Rido.

 • 18. říjen 2016

  Kadaň - Oblíbená hudební skupina Katapult opět míří do Kadaně. Tentokrát v rámci nového tour „Kladivo na život".

 • 17. říjen 2016

  V oblastním muzeu v Mostě bude v listopadu rušno. Návštěvníci se můžou těšit na dvě výstavy a dva přenáškové cykly. Dozvědět se tu můžete něco například o bitvě u Chlumce, nebo se podívat do minulosti Mostecka. Mimo to vás ale také čekají výstavy "Chleba za milion" a předsavení navráceného barokního obrazu "Vražda jeptišek v Mostě".

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.