Úterý 26. říjen 2021
Svátek má Erik
Archivováno

Most - Na mosteckém Benediktu začal ve středu odpoledne letošní sedmý ročník tradičního malířského sympozia. Veřejnosti je sympozium volně přístupné a potrvá až do 12. srpna. Ve společném ateliéru tak začalo tvořit jedenáct umělců, kteří se do Mostu sjeli ze všech koutů České i Slovenské republiky.

Jedenáct umělců dnes začalo malovat na Benediktu v rámci malířského sympozia. Foto: Jan Vraný

Nejmladší umělkyni z jedenácti malířů je 18 let a nejstaršímu výtvarníkovi pak 56 let. Milovníkům umění v letošním ročníku představí především současní mladí umělci, ale nechybí ani zkušení výtvarníci. Při práci tak zájemci mohou v rámci sympozia sledovat Elišku Kozlíkovou, Lucii Královou, Romana Křelinu, Matěje Lipavského, Martina Lukáče, Samuela Pauča, Tomáše Prchala, Doris Tesárkovou Oplovou, Marka Tischlera, Jiřího Zavřela a Josefa Zedníka.

Malířské sympozium už neodmyslitelně patří k mosteckému kulturnímu létu a jeho cílem je přilákat v dnešní uspěchané době širokou veřejnost k tomuto druhu umění, proto je volně přístupné všem návštěvníkům. Lidé tak mohou nakouknout „pod pokličku" vzniku uměleckého díla a popovídat si s umělci nejen na téma umění.

Během týdne sympozia (mimo jeho závěrečný den) budou tři doprovodné programy. Jedná se o prezentaci tvorby účastníků formou Pecha Kucha Night, vernisáž výstavy Kontra Stanislava Pexi v Galerii Bunkr (Nejedná se o doprovodný program jako takový, ale o výstavu, která má své zahájení v termínu sympozia.) a o prohlídku města s docentem Tomášem Pavlíčkem, vedoucím Katedry dějin a teorie umění na Fakultě umění a designu UJEP Ústí nad Labem.

Akce vyvrcholí ve středu 12. srpna od 17.00 hodin prodejní výstavou, na které si zájemci budou moci zakoupit díla vzniklá nejen během sympozia, ale i dovezená samotnými umělci.

Doprovodný program v rámci malířského sympozia pro veřejnost

6. srpna od 19 hodin budou mít návštěvníci možnost poznat tvorbu jednotlivých umělců. Prezentace bude probíhat ve školicí místnosti Benediktu Most. Každý účastník sympozia bude mít k dispozici 6 minut, během kterých představí svá vybraná díla.

7. srpna v 18 hodin – vernisáž výstavy Kontra Stanislava Pexi v galerii Bunkr, který se ve své tvorbě zaměřuje především na médium malby a prostorové tvorby. Návštěvníci vernisáže budou mít možnost poznat další přístup k tomuto uměleckému odvětví a zároveň komunikovat jak s autorem výstavy, tak s malíři účastnících se sympozia.

9. srpna v 15 hodin – hrad Hněvín, přednáška Tomáše Pavlíčka o historii města Most se zaměřením na 20. století, v 15:45 hodin na 1. náměstí pohovoří k architektuře města.

12. srpna od 15 hodin – zahájení výstavy prezentující vytvořené obrazy a aukce obrazů, těšit se můžete i na doprovodné programy, u kterých si na své přijdou jak pasivnější, tak aktivnější návštěvníci.

FOTOGALERIE:

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací