Pondělí 13. červenec 2020
Svátek má Markéta
Archivováno

Ústecký kraj - Tropické teploty zvyšují agresivitu bodavého hmyzu víc než kdy jindy. Záchranná služba v kraji i hasiči tak evidují zvýšené procento výjezdů. Zatímco záchranáři vyjíždějí hlavně k lidem, které "poštípaly" včely, vosy a sršně, hasiči jsou zas povoláváni k likvidacím agresivních rojů bodavého hmyzu na veřejně přístupných místech.

Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana v těchto teplých dnech vyjíždějí profesionální ale i dobrovolní hasiči v regionu ke zvýšeným počtům případů likvidací agresivních nebezpečných rojů bodavého hmyzu. Jde ale o případy, kdy se takové roje objeví na veřejně přístupných místech, kde je větší koncentrace lidí. Například v areálech letních táborů, plováren, letních kin a nebo v blízkosti veřejných institucí nebo parků.

Pokud se roj objeví například na soukromém pozemku chataře, měli by se jeho majitelé obrátit na specializované firmy, které se likvidací rojů zabývají. Takové zásahy jsou totiž zpoplatněné a za likvidaci roje zaplatí oznamovatel do tisíce korun.

Zdravému člověku by píchnutí bodavým hmyzem nemělo příliš ublížit, ohrožuje pouze alergiky a také malé děti.  A v jakém případě je tedy nutné přivolat okamžitě záchranku? Pokud jde o štípnutí bodavého hmyzu do končetiny, které sice bolí, oteče a dotyčný není alergik a nepřidávají se zdravotní potíže s dýcháním nebo další, je vhodné ledování nebo podání zodacu či dithiadenu. V těchto případech je také vhodná porada se svým obvodním lékařem, může se tak třeba předejít nežádoucím účinkům léků.

Pokud jde o bodnutí do hlavy, jazyka, do ucha, oka či dutiny ústní, je důležité volat linku 155, poradit se s operátorem, vyhodnotit situaci. Operátor se cíleně ptá na potíže, v případě potřeby vyšle sanitku.

Pokud je žihadel více, je také nutné ihned volat linku 155. Na této lince se mohou lidé informovat i na první pomoc. Podle záchranářů v mnohých případech poštípání lidé nevědí, jak se mají zachovat.

RADY: 

  • Při zabití bodavého hmyzu se z jeho těla šíří chemická látka, která vábí jeho „kolegy", a může v nich vzbudit ještě větší nebezpečnou agresivitu. 
  • Lidé by si tak měli zachovat chladnou hlavu
  • Zůstalo-li žihadlo v ráně, je třeba ho rychle, ale opatrně vytáhnout. Nejvhodnější je seškrábnout jej nehtem, aby nedošlo k rozmáčknutí jedového váčku.
  • Místo bodnutí zchlaďte ledem a potřete přípravkem k tomu určeným.
  • Vyzkoušet můžete i osvědčené babské rady: místo vpichu potřete rozkrojenou cibulí, octem, alkoholem či ledem. Ke zklidnění je vhodný i levandulový olej. Došlo-li k bodnutí do jazyka, vložte do úst kostku ledu či zmrzlinu a dávejte studené obklady na krk.
  • V případě dalších komplikací volejte ihned tísňovou linku záchranářů 155 či 112.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací