Pondělí 30. listopad 2020
Svátek má Ondřej
Archivováno

Záluží - Mohutný požár v areálu litvínovské chemičky se pozvolna daří hasičům dostat pod kontrolu a plameny se dál už naštěstí nešíří. Po ranní explozi došlo postupně ke dvěma rozsáhlým požárům, obě ohniska mají hasiči pod kontrolou. Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana na místě zasahuje přes 40 jednotek podnikových, profesionálních i dobrovolných hasičů z celého kraje. Hasiči tak nechávají kontrolovaně vyhořet nebezpečné látky, především propylen.

Mohutný požár v areálu chemičky zaměstnává desítky hasičů. Foto: Jan Vraný

Okolí chemičky je stále hermeticky uzavřené a evakuované do vzdálenosti jednoho kilometru od areálu chemického závodu. Podle informací mluvčího chemičky Mikuláše Dudy je požár nyní již pod kontrolou. Hasiči ochlazují zařízení závodu. Požár se naštěstí již nešíří. Podle krajského mluvčího hasičů Lukáše Marvana hasiči vodními proudy ochlazují zařízení a používají při práci i speciální hasební pěnu.

V okolí města Litvínova nyní probíhá měření znečištění ovzduší speciálním měřícím vozem IZS. První výsledky měření ale naštěstí nevykazují výskyt škodlivých látek v ovzduší. Chemický areál v Záluží byl evakuován, v místě stále zasahují jednotky hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému.

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan redakci zpravodajského serveru e-mostecko.cz na místě potvrdil, že k chemickému areálu se sjíždějí všechny jednotky hasičů z kraje. "Vyhlášen je zvláštní stupeň poplachu, což je nejvyšší možná úroveň. To znamená, že se sem posílá všechno, co je možné, z celé republiky," upřesnil Marvan. Vyvrátil ale informace, že by byli ošetřeni čtyři hasiči. "Informaci mám zatím pouze o jednom ošetřeném podnikovém hasiči, který utrpěl celkový kolaps. Situaci máme již pod kontrolou," dodal mluvčí krajských hasičů Marvan. Nikdo další by neměl být zraněný. Policie evakuovala okolí litvínovské chemičky.

"V areálu Chemparku Záluží došlo k mimořádné situaci na etylénové jednotce, která byla doprovázena následným požárem. Situace je nyní pod kontrolou. Část zaměstnanců byla preventivně evakuována. V tuto chvíli nemáme žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců," uvedl v 10.10 hodin v tiskové zprávě mluvčí Unipetrolu RPA Mikuláš Duda.

Exploze v chemičce uzavřela hlavní silnici z Litvínova na Most. Podle magistrátu města Mostu se jedná o lokální problém. "Nebezpečí ve vztahu k Mostu nehrozí. Prosíme řidiče o pochopení. O dalším vývoji budeme informovat," uvedla mluvčí Mostu Alena Sedláčková.

Uzavírka silnice mezi Mostem a Litvínov stále trvá a potrvá možná až do zítřejšího dne. "Doporučujeme řidičům, aby využívali komunikace směrem na Chomutov a nekomplikovali práci složek integrovaného záchranného systému. V ovzduší mohou být saze, ale opakujeme, jedovaté plyny do ovzduší neunikly," říká mluvčí města Alena Sedláčková.

Na místo požáru ale stále přijíždí další hasičská technika. Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova dopravuje cestující mezi Mostem a Litvínovem náhradní autobusovou dopravou. Z Mostu z konečné vyjíždějí až do odvolání autobusy (místo tramvají) vždy dvě minuty po celé hodině a dvě minuty po půl. Autobus je odkloněn do Souše a přes Komořany pokračuje dál přes Jiřetín do Litvínova. Z Litvínova vyjíždějí autobusy také dvakrát do hodiny, vždy šest minut po celé a půl.

Na sociální síti vznikaly během dne fámy například o mrtvých nebo zraněných, což se naštěstí nepotvrdilo. Stejně jako nebyla pravda, že museli být evakuovaní také obyvatelé Horního Jiřetína nebo mostecké nemocnice. Mluvčí chemičky nepotrvdil ani údajně pohřešovanou laborantku. 

FOTOGALERIE:

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací