Úterý 28. březen 2023
Svátek má Soňa
Archivováno

Ledvice – Jak vypadá nejmodernější uhelná elektrárna v Evropě? Podívali jsme se dovnitř i na vrchol impozantní stavby v Ledvicích u Bíliny. Budova kotelny je totiž s výškou 145 metrů nejvyšší budovou v ČR. S jejími dvěma podpůrnými věžemi se jí říká Ledvická dvojčata.

Stavba složitého zařízení nabrala zpoždění, do najetí do běžného provozu chybí ale nejspíš už jen několik měsíců. „Jak to tak chodí u takto velké a komplikované stavby, odchytávalo se mnoho chyb a nedostatků. Je to běžné," vysvětluje Daniel Beneš, předseda představenstva ČEZ. V chodu je nový zdroj už nyní, ale nejede na plný výkon. „Předpokládané najetí do běžného provozu je naplánováno současně se zahájením zkušebního provozu, což by mělo být během zimy 2015 až v prvním čtvrtletí 2016.

Příčinou dvouletého skluzu byl všeobecně známý problém s ocelí T24. Tento problém nepostihl ovšem jen Skupinu ČEZ a Nový zdroj v Ledvicích, ale i další podobné stavby po celé Evropě. Prakticky všechny byly pozastaveny a všude se čekalo, dokud dodavatel nedokázal tento problém vyřešit. Jednalo se přitom o špatnou svařitelnost oceli.

Elektrárna Ledvice pohledem od Mariánských Radčic. Foto: Oldřich Hájek

Náklady na projekt jsou více než 30 miliard korun. „Skutečné vyčíslení nákladů budeme ovšem znát až po dokončení projektu a jeho uvedení do zkušebního provozu a po finalizaci jednání s dodavateli. Skutečně ale náklady vlivem prodloužení budou vyšší, než jsme očekávali," uvedl mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Celý projekt modernizace elektrárenského portfolia to ale nepodraží, protože jinde ČEZ zase prostředky uspořil.

Nové Ledvice: Na české poměry unikáty

Na české poměry opravdovým unikátem je kotel pro nový zdroj. Jak svou celkovou výškou 139 metrů, tak i výkonem a parametry páry (1 700 t/hod přehřáté páry o tlaku 27,2 MPa a teplotě 600 oC). Při tlakové zkoušce, která prokazuje těsnost a pevnostní integritu tlakového systému kotle, tak musel být použit zkušební tlak 56,5 MPa. Zkouška prokázala, že všech 57 317 svarů provedených při montáži, které spojují 7 621 tun trubek, jimiž je tvořen tlakový systém kotle, je v bezvadném stavu. Průtlačný kotel je práškový. Proto je jeho součástí i osm kruhově uspořádaných ventilátorových mlýnů, v nichž se semele uhlí na uhelný prach.

Velín je plný počítačů a velkých LCD panelů. Foto: Oldřich Hájek

Kotelna a strojovna stojí na základové desce ze speciální betonové směsi. Tato deska byla vybetonována v jámě o rozměrech 80x130 metrů. Na hloubku má osm metrů a drží ji více než 800 pilotů. Kotelna má na výšku cca 145 metrů. Její dvě podpůrné věže jsou známá, jako Ledvická dvojčata Na jedné z nich je umístěna i prosklená rozhledna. Schodišťové věže mají nákladní i osobní výtahy. Jejich šachtami vedou hlavní trasy kabeláže. Postavit tak vysoký kotel bez těchto staveb totiž nelze, právě proto že jsou důležité pro podpůrnou technologii. Navíc jsou odolné proti požáru, čímž jsou důležité i z bezpečnostního hlediska jako evakuační objekty. Budova kotelny je s výškou 145 metrů nejvyšší budovou v ČR.

Pohled ze stopadesátimetrové výšky na okolí elektrárny. Foto: Oldřich Hájek

Chladicí věž má podobu rotačního hyperboloidu o výšce přesahující 140 metrů a její průměr je větší než 100 metrů. Uvnitř jsou na železobetonové konstrukci rozmístěny rozvodné žlaby, rozstřikovací systém a blánový chladicí systém. Specialita věže tkví v tom, že díky své konstrukci bude její spodek reagovat na klesající venkovní teplotu. Tím dojde k regulaci teploty uvnitř tak, že nedojde k podchlazení turbíny. Nová věž v Ledvicích je přesně 144,80 metru vysoká a její průměr na patě je 102,91 metru a v koruně 71,23 metru. Železobetonová konstrukce má u paty tloušťku 80 centimetrů a od 92,23 metru výše je to už jen 18 centimetrů.

Nové zauhlování a inovace skládky paliva

Výstavbě Nového zdroje muselo ustoupit i původní zauhlování elektrárny Ledvice z 60. let minulého století. Nový dopravník má převýšení od 0 až 35 metrů, je 480 metrů dlouhý a dokáže přepravit 2x 300 tun uhlí za hodinu. Kvůli nové chladicí věži nemohl přitom vést rovně, takže prakticky kopíruje její bok. Tím není, jak bývá zvykem, směrován přímo k drtící stanici se sypnou věží. Ty má nové zauhlování hned čtyři, přičemž pouze věž č. 1 a k ní náležející most prošly rekonstrukcí. Vše ostatní, tedy tři sypné věže, drtící stanice a dalších pět dopravních mostů, bylo vyprojektováno a postaveno zcela nově.

Inovace se dočkala i skládka paliva o kapacitě 40 000 tun uhlí. Kvůli snížení prašnosti byla obehnána vysokou betonovou zdí a má spouštěcí hubice. Jejím dalším vybavením jsou infrakamery, tedy zařízení, které odhalí případné zápary. K jejich likvidaci pak poslouží stabilní vodní děla napojená na hydrant. Rovněž samotné zauhlování má speciální protipožární ochranu. Kromě důmyslného dvou systémového požárního řadu napojeného na hydranty jsou zde rozmístěny automatické hasiče. Elektronické požární hlásiče pak doplňují infračervené snímače na pasech, to aby byla jistota, že po nich nejede žhavé palivo. Nad dopravníky jsou rovněž snímače teploty, které hlásí do velína každou její odchylku od normálu. Samozřejmostí je protivýbušný systém. Když by se projevila nějaká anomálie, která by ohrozila bezpečnost provozu, je možné vše spustit z velína zmáčknutím jediného tlačítka.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist