Středa 24. únor 2021
Svátek má Matěj
Archivováno

Lom – Nedůstojným způsobem se vedení lomské radnice odvděčilo ředitelce tamní městské základní školy Ivaně Šabkové za to, že zařízení v rozkladu postavila za dva roky na nohy. Radní ji zbavili v pondělí 23. listopadu funkce. Prý kvůli neplnění povinností. Takové obvinění považuje ředitelka za neoprávněné. Zkušené ředitelce to oznámila sekretářka starostky po telefonu. Zda nebyl krok radních na odvolání a jejich zdůvodnění v rozporu se zákonem, bude řešit právní zástupce ředitelky. Školu nyní povede politik Jakub Ozaňák z mostecké ODS.

Základní škola v Lomu. Foto: Oldřich Hájek

Učitelé hrozí demonstrativní stávkou, oblíbená kantorka má jejich plnou podporu. E-mostecko.cz v úterý dopoledne školu navštívilo a mluvilo s několika kantory. „Učitelský sbor s rozhodnutím rady zcela nesouhlasí, paní ředitelka má naši podporu," uvedla na náš dotaz jedna z učitelek. Její totožnost je redakci známa, po vzájemné dohodě a z obav ze msty ze strany radnice neuvádíme její jméno. Někteří učitelé se chystají ze školy odejít, pokud Ivana Šabková na svém místě nezůstane. Ta v úterý ráno ještě neměla žádné písemné vyjádření svého zřizovatele. Den předtím ale v telefonu asistentka z radnice oznámila, že je již bez funkce.

Důvod? „Ředitelka příspěvkové organizace ZŠ a MŠ Lom byla odvolána na základě usnesení Rady města Lom a to striktně dle ustanovení § 166 odst. 5 písm. a) zákona č. 561/2004 Sb. v aktuálním znění," uvedla na dotaz našeho zpravodajství starostka Kateřina Schwarzová (Severočeši.cz). Paragraf a jeho odstavec říká, že se jedná o závažné porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z činností, úkolů a pravomocí na vedoucím pracovním místě ředitele, které bylo zjištěno zejména inspekční činností České školní inspekce nebo zřizovatelem.

Praktiky jak z doby státní bezpečnosti?

Náš server má k dispozici dokument, který má být důvodem pro odvolání Ivany Šabkové z funkce. Je jím „udavačský" dopis z litvínovské radnice. Vedoucí odboru sociálních věcí a školství na radnici v Litvínově Veronika Knoblochová v něm lomské starostce Kateřině Schwarzové popisuje, jak probíhala její návštěva lomské školy s kurátory pro děti a mládež. „Při vstupu do budovy se paní ředitelka přivítala pouze se mnou, ostatním ruku na přivítanou nepodala," píše do detailu o průběhu setkání lomské starostce vedoucí litvínovského odboru v úředně označeném dopise. Pracovníci sociálně právní ochrany dětí (SPOD) přijeli do školy na schůzku kvůli několika údajně neohlášeným problémovým případům. Jde přitom o orgán, který nemá žádnou kontrolní funkci. „S odborem jsme jako škola spolupracovali, stížnost na nespolupráci byla neoprávněná," odmítá obvinění Ivana Šabková.

Situaci si nakonec SPOD s vedením školy vyjasnili. „Za nás byla poté situace vyřešená," uvedla Veronika Knoblochová v úterý na náš dotaz. Ostatně přiznává to už v dopise lomské starostce. „Došlo (tedy) k vyjasnění vhodného navázání spolupráce oddělení SPOD a Základní školy v Lomu u Mostu," píše se tam.

Proč tedy musí ředitelka na svém místě skončit? Nejspíš za to mohou spory s vedením města, kterému přestala být pohodlná. „Bylo se mnou zacházeno jako se šikanovaným dítětem," říká Ivana Šabková.

Je pravděpodobné, že se na její stranu postaví i rodiče a pro politické vedení města může mít jejich rozhodnutí dopad při dalších volbách. Škola bez vedení zkušené kantorky a po případném odchodu části učitelského sboru se může dostat do výrazných problémů. Určitě ani nepomůže politická funkce zastupujícího ředitele školy.

Dosáhly do Lomu dlouhé prsty z Mostu?

„Statutárním zástupcem příspěvkové org. ZŠ a MŠ Lom byl rovněž na základě usn. RM Lom jmenován pan Bc. Jakub Ozaňák a to do doby nežli bude vybrán nový ředitel naší příspěvkové organizace, jenž vzejde z výběrového řízení. Toť vše," uvedla dále na náš dotaz starostka Kateřina Schwarzová.

Učitel Jakub Ozaňák je přitom místopředsedou oblastního sdružení ODS v Mostě. Nabízí se i otázka jiného politického provázání: Mostecká ODS je nyní v koalici se Severočechy při vedení města Mostu. Tedy stejné strany, která ovládá radnici v Lomu a kde je radním za Severočechy manžel starostky Bronislav Schwarz, který je, kromě mnoha dalších funkcí, také poslancem. Asistenta mu dělá jiný mostecký politik a podnikatel, Jiří Zelenka. Lomský radní Schwarz je tudíž s mosteckými zastupiteli v těsném kontaktu, byť zde přímo v komunální politice nepůsobí.

Ivana Šabková nastoupila na lomskou školu v lednu 2013. Během jejího vedení se z nepříliš dobře fungující vesnické školy stalo zařízení srovnatelné s jakoukoliv městskou školou. Ředitelka má ve školství značné zkušenosti. Předtím osmnáct let vedla 16. Základní školu v Mostě, než ji město Most nechalo zrušit. Školní inspekce při kontrolách nikdy žádné pochybení nezjistila.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací