Pondělí 26. červenec 2021
Svátek má Anna
Archivováno

Most - Na speciální bezpečnostní reflexní návleky pro chodce si pomalu již začínají zvykat děti i z mostecké Základní školy v Rozmarýnově ulici. Právě tam školáci z prvního stupně s oblibou nosí reflexní návleky, které jim mají zajistit bezpečnější přecházení přes frekventované vozovky i cestu do a ze školy. Na děti s rukávky si zvykají již také motoristé.

 

Školáci se pod dohledem ředitelky školy učily správně přecházet silnici. Foto: Jan Vraný

"Cílem našeho projektu, který vznikl v roce 2014 je zvýšení bezpečnosti chodců, a to především dětí. Je tím míněna jak osvěta, tak přímo použití konkrétních bezpečnostních prvků pro chodce v silničním provozu. Bezpečnostními prvky jsou bezpečnostní návleky a samolepky, které díky reflexnímu povrchu upozorní řidiče, i na základě principu podprahového vnímání, všimnout si chodce na silniční komunikaci, nejen na přechodu pro chodce," vysvětluje jednatel společnosti ichodec.cz Jan Kuřák.

Dalším nezanedbatelným prvkem je "důrazný" tvar reflexního prvku. Je jím, řidičům dobře známý znak, "Dej přednost"."Samozřejmě nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu jsou děti při každodenní cestě do školy, neboť ony se teprve seznamují se záludnostmi provozu. Proto je nutné se přednostně věnovat těmto "začátečníkům," říká Jan Kuřák.

VIDEOREPORTÁŽ Z BEZPEČNÉHO PŘECHÁZENÍ DĚTÍ:

 

Videoreportáž z bezpečného přecházení dětí v Mostě připravil: Jan Vraný/e-mostecko.cz

Podle organizátorů je nutné chodcům vštípit návyk na správné chování hlavně při přecházení vozovky. "Dá se předpokládat, že děti budou potom zpětně ovlivňovat rodiče a upozorňovat je na jejich nevhodné chování za volantem, kdy bezohledně ohrozí chodce, který se chystá přejít přes přechod," domnívá se jednatel společnosti Jan Kuřák.

Děti z mostecké školy si na návleky již zvykly a nosí je nejen při cestě do školy, ale i když jdou prý například ven s rodiči nebo dokonce s kamarády. Právě u školy v Rozmarýnově ulici je frekventovaná hlavní silnice, kde na bezpečné přecházení dětí dohlíží i dohledová služba. Ředitelka školy Jana Klanicová se domnívá, že podobná preventivní opatření jsou pro bezpečnost dětí velkým přínosem. "I kdyby byl zachráněný i jen jeden život, tak je to velký přínos," dodala ředitelka školy Klanicová.

FOTOGALERIE:

 

 

Aktuálně

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací