Zprávy z Mostu

Hasiči z Elektrárny Počerady zažili pololetí plné preventivních kontrol

Reklama

Počerady – Během prvního pololetí letošního roku absolvovali profesionální hasiči z Elektrárny Počerady 101 výjezd. Sedmkrát přitom vyjížděli v rámci Integrovaného záchranného systému (IZS) a pouze jednou poskytovali v lokalitě elektrárny první předlékařskou pomoc.

V případě požárů, jak v elektrárně, tak i v jejím okolí mají kolonku prázdnou. Jednou ovšem spěchali k údajně hořícímu kontejneru ve Vyškově, jak se ale ukázalo, nádoba na odpad byla netknuta.

„I to se někdy v rámci výjezdů započítaných do IZS stává, že se jedná o planý poplach, také ovšem mohlo jít o nějakého vtipálka, který zavolal na tísňovou linku. Opravdu nevím, každopádně jsme nemuseli zasahovat," konstatoval Josef Hubač, velitel Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady (HZSp – EPC). Jak dále uvedl, většinou se výjezdy v rámci IZS týkaly nového zdroje, tedy staveniště paroplynového cyklu. „V tomto případě šlo rovněž o jednu předlékařskou pomoc, kdy se zaměstnanci jedné dodavatelské firmy udělalo na pracovišti nevolno. Ostatní zásahy byly technického rázu, jako například vyproštění osob z výtahu. Jedenkrát jsme vyjížděli i mimo elektrárnu, a to odstranit po bouřce ze silnice spadlý strom."

Technická či technologická pomoc hasičů přímo v lokalitě elektrárny byla zapotřebí padesátkrát, například se týkala odčerpávání vody po průtržích mračen, vyprošťování osob z výtahu, odvětrávání prostor a podobně. Asistencí a dohledů při práci s otevřením ohněm bylo pět. Ostatních výjezdů, mezi něž se řadí i plané poplachy, bylo celkem 38.

„Samozřejmě jsme nezapomněli ani na prevenci, v provozu jsme proto byli na celkem 135 kontrolách, během nichž nebyly zjištěny žádné vážné závady nebo neshody s provozním řádem elektrárny a plněním předepsaným opatřením. To samé jsme konstatovali i v průběhu dalších 212 kontrol, jež se týkaly vyloženě práce v prostorách se zvýšeným požárním nebezpečím. Na druhou stranu nás pro změnu během tematické kontroly prověřili kolegové ze žateckého územního odboru HZS ČR. I my jsme prošli, neboť nebyly u nás shledány žádné závažné nedostatky porušení zákona a vyhlášky," poznamenal spokojeně Josef Hubač.

To samé se týkalo i květnové prověření havarijní připravenosti jednotky, kdy v administrativní budově, konkrétně v laboratořích vznikl simulovaný požár s podezřením na únik plynů. Mimořádnou událost řešil směnový inženýr ve spolupráci s jednotkou HZSp – EPC. Zaměstnanci elektrárny byli přitom rozhlasem vyrozuměni o vzniku mimořádné události a směnový inženýr vyhlásil evakuaci všech osob z administrativní budovy. Cvičení se zúčastnila také jednotka Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje ze Žatce, jejíž členové měli za úkol vytvořit kvůli úniku plynů dekontaminační pracoviště. „Jednalo se hlavně o prověření součinnosti havarijního štábu elektrárny, naší jednotky a jednotky z územního odboru v Žatci," uzavřel Josef Hubač.

V současné době působí v  Elektrárně Počerady i s velitelem 25 hasičů. Všichni jsou v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, přičemž čtyři směny se střídají vždy po dvanácti hodinách. V praxi to znamená, že ve službě je vždy pět hasičů, včetně velitele družstva. K dispozici mají dva cisternové vozy CAS 30 a CAS 16 a  dopravní vozidlo. Nyní očekávají i novou techniku v podobě vozidla Mercedes Benz ATEGO CAS 20. Samozřejmostí jsou špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Pokud zasahují v areálu elektrárny, jsou schopni být na místě od jedné do čtyř minut. Jsou-li vyzváni k pomoci dispečinkem Integrovaného záchranného systému, dorazí na místo podle dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Zasahují přitom i na Mostecku, neboť Elektrárna Počerady leží přesně na rozhraní Lounska a Mostecka. Vždy jsou ale na místě jen do příjezdu dalších hasičských jednotek, po prvozásahu se vracejí zpět na základnu v elektrárně. Vzhledem k tomu, že Elektrárna Počerady se v rámci Skupiny ČEZ stala samostatným podnikem, byla stanice vyčleněna do samostatného Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady (HZSp – EPC).

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Na litvínovské strážníky se obrací také obyvatelé Litvínova, kteří si nevědí rady ve svízelných životních situacích. Během jediného víkendu strážníci nejprve pomáhali zastavit tekoucí vodu při poruše rozvodů vody v ulici Větrná a kontaktovat havarijní službu.

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Obsluha kamerového systému litvínovských strážníků si v odpoledních hodinách všimla zaparkovaného vozidla, ve kterém seděl řidič. O muži mají strážníci povědomost, že má zákaz řízení. Informuje o tom velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.