23. února 2017 Svátek má Svatopluk

 

Mostecko - Milovníci vodních radovánek by se měli držet přísných pravidel bezpečného koupání. Jak se správně chovat u vody nejen na plovárnách, ale také na přírodních koupalištích radí plavecký instruktor Petr Sejkora.

"První radou je nechodit se koupat sám, ale v doprovodu alespoň dvou lidí. Při problémech jeden poskytne první pomoc a druhý přivolá zdravotníky a záchranáře," říká úvodem exkluzivně pro zpravodajský portál e-mostecko.cz ředitel Akademie dobrovolných záchranářů ČR a profesionální plavčík Petr Sejkora. 

Další radou je počkat po jídle s koupáním, a to alespoň jednu hodinu. Při trávení totiž pozornost klesá, riziko utonutí je tak daleko větší. Stejně jako když jde člověk do vody rozpálený či unavený. "Rozpálenému hrozí teplotní šok a unavenému mohou ve vodě dojít síly," říká Sejkora.

Desatero radí také neplavat daleko od břehu sám, i zkušený plavec může mít křeče, bezpečnější je zajistit si na delší trasy doprovod loďky. "Děti by na loďkách vždy měly mít na sobě záchrannou vestu. Do osmnácti let je dokonce povinná. Nedopnutá nebo špatně oblečená vesta je ve vodě k ničemu," vysvětluje instruktor plavání Petr Sejkora.

Důležitým pravidlem bezpečného chování na plovárnách je také ohleduplnost k ostatním. "Od bezohledných návštěvníků hrozí zranění způsobená úderem či kopem a křeč hrtanové záklopky. Podráždění může způsobit kapka vody, proto jakékoli cákání je pro plavce nebezpečné. Záchranáři radí držet se dál od takových lidí a mít zavřená ústa," podotkl Sejkora.

Nebezpečné je skákání z výšky do neznámé vody, zejména po hlavě. "Tady hrozí poranění páteře, ochrnutí nebo smrt. Rizikem je koupání v plavební dráze a střet s lodí. Nezkušeného plavce ohrozí také vlny od plavidla. Za lodí se mísí teplá a studená voda, plavci to může způsobit teplotní šok," vysvětlil Petr Sejkotra.

Desatero bezpečného chování u vody radí jako místo nejbezpečnější ke koupání to, které je tak označeno a je tam zajištěn i dozor. "Doporučuje poslouchat rady plavčíků, zdravotníků i členů vodní záchranné sužby a samozřejmě pak nepřekážet jim v jejich práci," dodal šéf akademie dobrovolných záchranářů ČR Petr Sejkora.

VIDEOREPORTÁŽ Z DESATERA:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.