Zprávy z Mostu

VIDEO: Plavecký instruktor radí jak se bezpečně chovat u vody

Reklama

 

Mostecko - Milovníci vodních radovánek by se měli držet přísných pravidel bezpečného koupání. Jak se správně chovat u vody nejen na plovárnách, ale také na přírodních koupalištích radí plavecký instruktor Petr Sejkora.

"První radou je nechodit se koupat sám, ale v doprovodu alespoň dvou lidí. Při problémech jeden poskytne první pomoc a druhý přivolá zdravotníky a záchranáře," říká úvodem exkluzivně pro zpravodajský portál e-mostecko.cz ředitel Akademie dobrovolných záchranářů ČR a profesionální plavčík Petr Sejkora. 

Další radou je počkat po jídle s koupáním, a to alespoň jednu hodinu. Při trávení totiž pozornost klesá, riziko utonutí je tak daleko větší. Stejně jako když jde člověk do vody rozpálený či unavený. "Rozpálenému hrozí teplotní šok a unavenému mohou ve vodě dojít síly," říká Sejkora.

Desatero radí také neplavat daleko od břehu sám, i zkušený plavec může mít křeče, bezpečnější je zajistit si na delší trasy doprovod loďky. "Děti by na loďkách vždy měly mít na sobě záchrannou vestu. Do osmnácti let je dokonce povinná. Nedopnutá nebo špatně oblečená vesta je ve vodě k ničemu," vysvětluje instruktor plavání Petr Sejkora.

Důležitým pravidlem bezpečného chování na plovárnách je také ohleduplnost k ostatním. "Od bezohledných návštěvníků hrozí zranění způsobená úderem či kopem a křeč hrtanové záklopky. Podráždění může způsobit kapka vody, proto jakékoli cákání je pro plavce nebezpečné. Záchranáři radí držet se dál od takových lidí a mít zavřená ústa," podotkl Sejkora.

Nebezpečné je skákání z výšky do neznámé vody, zejména po hlavě. "Tady hrozí poranění páteře, ochrnutí nebo smrt. Rizikem je koupání v plavební dráze a střet s lodí. Nezkušeného plavce ohrozí také vlny od plavidla. Za lodí se mísí teplá a studená voda, plavci to může způsobit teplotní šok," vysvětlil Petr Sejkotra.

Desatero bezpečného chování u vody radí jako místo nejbezpečnější ke koupání to, které je tak označeno a je tam zajištěn i dozor. "Doporučuje poslouchat rady plavčíků, zdravotníků i členů vodní záchranné sužby a samozřejmě pak nepřekážet jim v jejich práci," dodal šéf akademie dobrovolných záchranářů ČR Petr Sejkora.

VIDEOREPORTÁŽ Z DESATERA:

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 21. říjen 2016

  Lom - Hned dvě dopravní nehody téměř ve stejný okamžik zaměstnaly záchranáře na Litvínovsku. Ke střetu dvou osobních aut došlo nejprve na křižovatce v Lomu. Karambol se obešel naštěstí bez zranění. Zároveň záchranáři vyjížděli na silnici mezi Loučnou a Osekem, kde havarovala mimo vozovku řidička osobního auta, ve kterém cestovalo i šestileté dítě. Auto po nárazu do stromu skončilo na boku.

 • 21. říjen 2016

  Litvínov, Louny - Policie v Litvínově sdělila ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu podvodu 42letému muži z Lounska a 31leté ženě z Litvínova. Muž měl jako pronajímatel bytu vystavit ženě doklady o uhrazení nájmu, které však neuhradila.

 • 20. říjen 2016

  Litvínov - V pátek 21. října to bude již deset let, co do litvínovského Magic baru vstoupil první zákazník. Udržet se deset let na trhu, to už stojí za pořádnou oslavu. A protože žádný bar by nefungoval bez zákazníků, oslava je přichystána pro všechny, kteří sem rádi chodí.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.