Zprávy z Mostu

Radíme: Jak se nedostat do dluhové pasti

Reklama

Mostecko - Společně se společností KRUK Česká a Slovenská republika (www.kruk.eu) přinášíme další díl z našeho seriálu zaměřeného na rady, jak krotit své dluhy či jak jim zcela předcházet. Dnes přinášíme čtyři pravidla, jak se nedostat do dluhů, které nejste schopni splácet.

Léto je období, které pro každou rodinu znamená zvýšení výdajů. Máme však na půjčku? Odborníci varují, že klíčové je odhadnout své finanční možnosti. Řada lidí si totiž úplně neuvědomuje, že například po dovolené, na kterou si peníze půjčili, bude muset půjčku nebo úvěr často dlouho splácet. Přinášíme proto čtyři základní kroky, jak se nedostat do dluhové pasti. Můžet to být užitečné, zvláště pokud o dovolené uvažujete i nyní po prázdninách, kdy se mohou naskytnout lákavé last momenty.

Zhodnoťte své finanční možnosti – pomůže kalkulačka domácího rozpočtu

Nejprve bychom měli zhodnotit své současné finanční možnosti. Je dobré si sepsat příjmy a výdaje na daný měsíc. Na jednu stranu si napišme měsíční příjem, odměny, stravenky či jiné příjmy. Na druhou stranu poznamenejme všechny plánované výdaje za měsíc červenec či srpen: pravidelné poplatky (za byt, elektřinu, televizi, rádio, telefon, atd.), splátky úvěrů, náklady na dovolenou, na výlety atd. Máte-li přístup k internetu, můžete si snadno spočítat váš disponibilní zůstatek (peníze, které po všech výdajích máte k dispozici) na speciální kalkulačce domácího rozpočtu, který naleznete na www.nasedluhy.cz.

Pokud půjčku, tak si do detailu přečtěte smlouvu!

Za druhé, pokud výdaje překročí částku, kterou máte k dispozici, existují dvě možnosti. První, můžete snížit náklady spojené s dovolenou tím, že zvolíte méně nákladnou variantu. Místo k Jadranskému moři vyrazíte letos pod stan ke Slapské přehradě či do chatiček u rybníka. Případně můžete prověřit nabídky slevových portálů. Druhou možností je využít zdroje financování jako jsou úvěr nebo rychlá půjčka od bank a finančních společností. Nabízejí celou škálu půjček a úvěrů za různých podmínek. Je velmi důležité si dobře pročíst, za jakých podmínek vám daná společnost finanční prostředky půjčí. Musíte vzít v úvahu takové prvky jako: úroková sazba, poplatky, dodatečné náklady, pojištění (ne vždy je potřeba), maximální počet splátek atd.

"Pokud se rozhodnote, že si chcete letošní léto užít a vzít si úvěr nebo půjčku, není na tom nic špatného. Finanční závazek je přirozený jev. Důležité je pouze půjčit si zodpovědně a mít na paměti, že peníze budete muset vrátit," říká Krzysztof Różycki, generální ředitel KRUK Česká a Slovenská republika.


ČTĚTE TAKÉ:

Za dluhy seniorů stojí snaha pomoct rodině

Půvaby výprodeje mohou stát za počátkem finančních potíží


 

Nejste si jisti půjčkou nebo smlouvou? Poraďte se!

Pokud si nejste jistí, zda dobře rozumíte všem podmínkám smlouvy nebo jaký úvěr či půjčku si vybrat, obraťte se na společnosti poskytující finanční poradenství, aby vám pomohli najít nejlepší řešení na míru. Jednou z takových organizací je i Poradna při finanční tísni, která poskytuje občanům poradenství zcela zdarma.

Nemůžete splácet? Nestrkejte hlavu do písku, zavolejte ihned věřiteli!

A pokud by se snad stalo, že se dostanete do platební neschopnosti, neotálejte a ihned kontaktujte svého věřitele. Hledejte aktivně způsob řešení dluhového problému a nestrkejte hlavu do písku. Domluva s věřitelem a nastavení splátkového kalendáře dle vašich aktuálních finančních možností je nejlepší způsob, jak se dostat z dluhové pasti.

Stručně řečeno, pokud vám chybí finanční prostředky na dovolenou, najděte úspory v domácím rozpočtu. Jestli vám nebude zbývat, nebojte se využít služeb banky nebo úvěrové instituce. Podívejte se, co přesně nabízejí a vyberte to nejlepší řešení pro nás. „Mějte na paměti, že i příští rok budete mít letní dovolenou a možná si znovu budete chtít půjčit. Proto je důležité platit své závazky včas a řádně, abyste byli pro banku či úvěrovou instituci důvěryhodný partner," dodává Krzysztof Różycki.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.