23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Most – Před dvanácti lety došlo v USA k hromadnému teroristickému útoku na několik civilních objektů. Po zásahu velkými osobními letadly se zřítily dva mrakodrapy Světového obchodního centra a byla poničen část Pentagonu. Čtvrté letadlo spadlo po zásahu cestujících proti únoscům ve volné přírodě. Co dělali v tu dobu Mostečané, jsme se zeptali prostřednictvím Facebooku.

Televizní záběry měli za katastrofický film

„Byl jsem na intru, přišel na televizárnu a tam koukalo dvacet lidí s otevřenou pusou. Na dotazm co to dávají za film, jsem nedostal ani odpověď a během chvíle civěl jak všichni ostatní," vzpomíná Jiří Jakeš.  Simona Langheinrichová napsala: „Pamatuji si to úplně přesně... Ležela jsem na gauči...  užívala si první pohyby svého miminka a koukala na TV, kde zrovna začali vysílat tuhle hrůzu LIVE."

V tehdejší Faktorce v Mostě byla v osudný den Tereza Mertlová. Vybavuje si „až takový ten "divný pocit", že celá hospoda se nebaví, ale sleduje TV, kde to, co běží, není film, dokument, ale reálná skutečnost." Jana Maxant se svěřila s následující vzpomínkou na 9/11, jak Američané označují ono tragické datum: „Syn (v té době 13), mi odjel léčení s VZP pár dní před na Makarskou, a já jako spousta maminek hledala cestu, jak ho dostat domů. Byl velký strach, co může být dalšího. A bohužel nenašla. Naštěstí se situace po pár dnech uklidnila a s omezením v pohybu tam to dobře dopadlo."

Martina Krejčová si vybavuje, že zrovna kojila svoji dceru a dívala se s otevřenou pusou na televizi: „A na všech programech běželo to samé."

Když přišel domů ze školy Martin Novotný, říkal si, proč máma kouká na katastrofický film. „Až pak máma, když řekla, že to vypadá na válku a že to žádný film není, jsem si říkal, že tohle bude velký a taky pořád je."

Teroristé? Kdepak

V lidech stále dříme podezření, že ve skutečnosti k žádným teroristickým útokům nedošlo. „Vždyť si to udělali sami," myslí si Jiří Hamřík. Byl to den, kdy Amerika zaútočila na Ameriku, předpokláda zse Patrik Kincl Kühnel. Podle Vaška Peška šlo o „řízenou demolici".

ARCHIVNÍ TELEVIZNÍ ZÁBĚRY Z MANHATTANU

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.