Zprávy z Mostu

Obrnice se bojí přílivu problémových nájemníků

Reklama

Obrnice - Obec Obrnice využívá nabídek na odkup volných bytů v panelových domech. Chce tak mít dostatečný počet bytových prostor pro eventuální zájemce, dalším důvodem je snaha zabránit ve výkupu bytů různým realitním kancelářím. „Obáváme se, že do volných bytů poté realitní firmy nastěhují sociálně slabé lidí z jiných měst či obcí, kteří měli v původním místě trvalého bydliště problémy s úhradou nájemného a služeb spojených s bydlením,“ vysvětlila starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Vychází ze zkušenosti s jedním z panelových domů v Obrnicích, v němž většinu bytů odkoupili od původních vlastníků cizinci a poté je pronajali. „S výjimkou několika majitelů bytů, kteří poctivě odvádějí peníze do fondu oprav a hradí i poplatky za služby, nikdo neplatí. Dodavatelé už dříve přestali dům zásobovat teplem a teplou vodou. Společenství vlastníků si navíc před lety vzalo úvěr u banky, který nedokáže splácet. Nyní už společenství hrozí exekuce majetku,“ uvedla starostka.

Sieberovi byty nedali

V tomto domě obec vlastní tři byty, které jsou nyní prázdné. O jejich zakoupení požádala Mostecká realitní a bytová agentura J. M. Siebera. Zastupitelé ale žádosti nevyhověli. „Je to proti naší filozofii. Raději budeme mít prázdné byty k dispozici. Pokud o ně bude zájem, můžeme je vybavit elektrickým vytápěním a kotlem na teplou vodu. Žádných problémů se neobáváme. Byty totiž pronajímáme vždy jen na měsíc a poté smlouvu prodlužujeme. Pokud uživatel nájem neuhradí, o byt přijde,“ upřesnila Miklošová.

U dalších dvou bytů v problémovém domě obec disponuje předkupním právem. „Pan Sieber, který vystupuje jako nový správce společenství vlastníků bytů v tomto domě, nás požádal, zda bychom se tohoto práva nevzdali. Přiznal zároveň, že jedná s plzeňským zájemcem o dům. Z toho právě máme strach. Aby eventuální nový majitel domu do něj nezačal stěhovat problémové osoby,“ doplnila starostka. Zastupitelé vzdání se předkupního práva zamítli. I tak bude mít ale obec vliv na osud bytů jen do června, kdy platnost předkupního práva končí.

Zastupitelé také vyřadili z programu jednání žádost o půlroční odklad splátek půjčky, kterou  město poskytlo společenství vlastníků bytů v problémovém panelovém domě na konci roku 2005. „Než se žádostí začneme zabývat, požadujeme doložit, že je pan Sieber právně způsobilý společenství vlastníků zastupovat,“ dodala Miklošová.

Autor: Jan Foukal

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Na litvínovské strážníky se obrací také obyvatelé Litvínova, kteří si nevědí rady ve svízelných životních situacích. Během jediného víkendu strážníci nejprve pomáhali zastavit tekoucí vodu při poruše rozvodů vody v ulici Větrná a kontaktovat havarijní službu.

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Obsluha kamerového systému litvínovských strážníků si v odpoledních hodinách všimla zaparkovaného vozidla, ve kterém seděl řidič. O muži mají strážníci povědomost, že má zákaz řízení. Informuje o tom velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.