Most | E-MOSTECKO.CZ http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most Wed, 26 Oct 2016 00:31:58 +0200 Joomla! - Open Source Content Management - Version 2.5.28 cs-cz Mostečtí rotariáni rozdávali růže, měli k tomu důvod http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10213-mostecti-rotariani-rozdavali-ruze-meli-k-tomu-duvod http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10213-mostecti-rotariani-rozdavali-ruze-meli-k-tomu-duvod

Most - V sobotu 22. října se na mosteckém hradě Hněvín rozdávaly růže. Prezident mosteckého Rotary clubu Jiří Bureš obdaroval každou dámu, která se dostavila na setkání u příležitosti dvacátého výročí charteru Rotary clubu Most. Mezi nimi byla například starostka Litvínova Kamila Bláhová nebo starostka Obrnic Drahomíra Miklošová, další dámy a vzácní i zahraniční hosté. Pozván byl i primátor Města Mostu Jan Paparega, který se však kvůli nemoci setkání nezúčastnil.

První Rotary club byl založen 23. února 1905 v Chicagu, právníkem Paulem P. Harrisem. Cílem Rotary je podněcování a podpora myšlenky služby jako základní hodnoty společnosti. Historie Rotary club Most se psala již v roce 1994, kdy se sešli Jan Blažek, Ivan Dunovský, Petr Chýle a Václav Švestka a začali diskutovat o možnosti založit jeden z klubů nestarší klubové servisní organizace i v Mostě. Dali dohromady 40 významných osobností z Mostecka a začali s jejich oslovováním. 21. září 1996 bylo do nově založeného Rotary clubu Most přivítáno prvních 32 členů. Dnes má klub 24 aktivních členů a 10 čestných, dosud jen mužů. Od roku 1996 vzniklo díky činnosti klubu přes tři desítky projektů, jež pomohly lidem v našem regionu.

Kdo je rotarián

„Rotarián musí být schopen pomáhat a to nad svůj vlastní zájem. My si pozveme vytipovaného zajímavého člověka na expozé. Pokud má nějaké zásluhy vůči společnosti, tak přemýšlíme o tom, jestli by mohl být členem klubu a pokud nikdo z členů klubu nevznese námitku, tak ho oslovíme. Jsou pak vzneseny základní čtyři otázky, které je potřeba zodpovědět kladně. Jedna z nich je třeba, jestli je dobré pro společnost to, co ten člověk dělá,“ vysvětlil způsob přijímání členů současný prezident Rotary club Most Jiří Bureš.

Rotary club je otevřené společenství . Jeho zájmem je sloužit lidem a společnosti, zejména v regionu, kde jeho členové žijí . „Přijmeme každého dobrého člověka, který přijde. Ta osobnost, se ale musí nejdříve umět postarat sama o sebe, aby mohla pomáhat druhým,“ dodává Jiří Bureš.

Čestným hostem večera byla i litvínovská starostka: „Pozvání na toto slavnostní setkání mě velice potěšilo, je to pro nás velká pocta, byť náš místostarosta Milan Šťovíček je členem klubu. Společnost, která pomáhá druhým a potřebným, má dvacetileté výročí a je potřeba to s nimi oslavit,“ uvedla Kamila Bláhová. Na náš dotaz, zda by se ráda stala členkou klubu, odpověděla: „Nevím, je to krásné, ale je to obrovský závazek a nejsem si jistá, zda jsem připravena vstoupit do takového společenství.“

Financování projektů

V rámci členství je povinný poplatek, který je v řádech několika tisíc korun, jehož velká část je věnována na financování projektů. Členové klubu ještě dále přispívají dalšími mimořádnými částkami na podporu určitých projektů, které mají být realizovány. Další pomocí pro financování projektů jsou i zahraniční Rotary cluby. Klub rád přijme na realizaci svých projektů finanční příspěvek i od nečlenů či firem.

„Myslím si, že je to velice prospěšná aktivita, a dokonce i v Obrnicích jsme využili jeden z projektů klubu. Rotariáni nám pro výtvarnou učebnu zajistili keramickou pec a dodali ji včetně spotřebního materiálu. Naše děti jim zase na oplátku vyrobí nějaké ceny nebo dárky, pokud je potřebují. Spolupráce na této úrovni se nám osvědčila a ta keramická pec rozšířila našim dětem výtvarné aktivity. Takže já děkuji Rotary clubu za podporu tohoto projektu a jsme jim za to velice vděčni,“ uvedla Drahomíra Miklošová, která na akci doprovázela svého manžela, člena RC Most.

Rotaract

Na sobotním setkání nechyběla ani mladá rotariánská naděje, mladí lidé do věku třiceti let, takzvaní Rotaract, účastníci mezinárodních Rotary táborů. Mezi kterými už nechyběli ani ženy, což s povděkem kvitoval Bořek Valvoda, čestný člen RC Most.

Slavnostní program

Všem přítomným zpříjemnili slavnostní atmosféru svým vystoupení žáci a učitelé Základní umělecké školy F. L. Gassmana v Mostě, kteří zahráli i na netradiční hudební nástroje několik klasických skladeb.

Slavilo se už odpoledne, kdy byla pro pozvané zajištěna okružní jízda Mosteckem. Večerní program pak doprovázel slavnostní raut, hudba k tanci a každý zúčastněný obdržel dárek a pro přítomné ženy byly obdarovány již zmíněnou květinou. Členové klubu nezapomněli ani na přání k úctyhodným 86. narozeninám svému členovi Stanislavovi Štýsovi. Na závěr večera proběhla i dražba, jejíž výtěžek bude použit na činnosti klubu.

Kde všude mostečtí rotariáni za uplynulých dvacet let pomohli:

Podíleli se na změně vnímání Mostecka jako měsíční krajiny, pomohli zrekonstruovat cisterciácký klášter v Oseku, opravili střechu na Kojeneckém ústavu v Teplicích, zprovoznili ultrazvuk a oční mikroskop v děčínské nemocnici, vybavili Ústav sociální péče v Nové Vsi v Horách a opravili venkovní posezení, pořádali Mezinárodní Rotary tábory pro středoškolskou mládež v severních Čechách, vydali Regionální vlastivědu Mostecko, po povodních v roce 2002 opravili Dům s pečovatelskou službou v Mlékojedech a v Terezíně, základní školu v Hřensku a v Hoře Svaté Kateřiny, i truhlářskou dílnu v areálu domova pro mentálně postižené v Českých Kopistech, kterou i dovybavili, dále opravili a vybavili mateřskou školu v Bohušovicích nad Ohří, opravili dvůr a venkovní posezení u DPS v Mlékojedech, spolufinancovali mikulášské a vánoční besídky v Dětském domově v Mostě, ve kterém také zajistili rekonstrukci kuchyně, hostili studijní skupinu z distriktu RC z Ohia z USA, a naopak vyslali svého člena do distriktu Ohio, poskytli humanitární pomoc rodině postižené hurikánem Katrina v Luisianě v USA, zasadili se o obnovu kostela sv. Jakuba v Bedřichově Světci a jeho zpřístupnění pro veřejnost, pořádali akci pro pečovatele Oblastní charity v Mostě, vybavili chráněné dílny na Meziboří, poskytli pomoc distriktu Japonsko po zemětřesení v roce 2011, pořídili keramickou pec výtvarnému kroužku základní školy v Obrnicích, zasadili se o vyhotovení panoramatické mapy Mostecka - srovnání pohledu z věže hradu Hněvín v roce 1936 a 2006, litvínovské Speciální škole pořídili programy do tabletů, Charitě Most zajistili šatstvo a hračky, prostřednictvím projektu Cena Ď podpořily mecenáše, sponzory, dobrovolníky a další kteří nezištně pomáhají potřebným, třem mosteckým dětem v tíživé situaci zajistili obědy, nakoupili formy na svíčky pro Senzes Litvínov a nezapomněli ani zasadit rotariánskou lípu před městským divadlem v Mostě, která tu roste již od roku 2004.

 

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Jan Vraný / e-mostecko.cz) Most Tue, 25 Oct 2016 18:35:42 +0200
Zítra se přihlašuje do podzimního kurzu angličtiny http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10212-zitra-se-prihlasuje-do-podzimniho-kurzu-anglictiny http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10212-zitra-se-prihlasuje-do-podzimniho-kurzu-anglictiny

Mostecko - Informační centrum Europe Direct Most zítra spouští přihlašování do jazykového kurzu, který se bude konat ještě v tomto roce. Bezplatný kurz anglického jazyka pro pokročilé bude svou první lekcí zahájen v pondělí 31. října a bude probíhat až do posledního listopadového týdne.


Bezplatný kurz anglického jazyka EurosCool 2016 bude probíhat v budově Vysoké školy finanční a správní v Mostě, která se podílí na jeho financování a realizaci. Kurz tvoří celkem 8 výukových lekcí 90minutových lekcí, které budou vyučovány v pondělí a ve středu, přičemž první lekce začíná v pondělí 31. října v 15:45. Lektorkou je PhDr. Andrea Smrčková, která je velmi zkušenou lektorkou anglického jazyka.

Přihlašování do bezplatného kurzu bude spuštěno ve středu 26. října od 10.00 hodin, přičemž pro přihlášení stačí zaslat zprávu se jménem a mailovým kontaktem uchazeče na facebook Europe Direct Most. Uchazeči budou vybráni podle pořadí jejich přihlášení, přičemž uchazeč by měl mít již mírně pokročilé znalosti angličtiny. „Díky kurzu mohou uchazeči zlepšit své komunikační dovednosti v anglickém jazyce“, říká Pavel Rosenlacher, koordinátor informačního centra.

Europe Direct Most ještě v tomto roce připravuje ekonomicky zaměřenou přednášku s paní docentkou Ilonou Švihlíkovou či vánoční výstavu ve spolupráci se základní školou profesora Matějčka. Informační centrum Europe Direct Most působí v Mostě od roku 2007 a ročně připraví pro veřejnost a školy desítky přednášek, soutěží či dalších aktivit.

]]>
oldrich.hajek@citytalk.cz (Sponzorováno) Most Tue, 25 Oct 2016 17:29:56 +0200
Ministr Babiš znovu odmítl pomoc Mostecku http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10210-ministr-babis-znovu-odmitl-pomoc-mostecku http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10210-ministr-babis-znovu-odmitl-pomoc-mostecku

Mostecko - Vláda ČR díky odmítavému postoji ministra financí Andreje Babiše neschválila podpůrná opatření pro Ústecký kraj, která měla řešit nárůst nezaměstnanosti v důsledku útlumu těžby. Návrh opatření předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, šlo zejména o vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, kde přijde práci 1769 zaměstnanců, podporu rekvalifikací, příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání a v plánu byly i příspěvky na dojíždění za prací.


Mostecko je přitom okresem s nejvyšší nezaměstnaností v republice a celý Ústecký kraj se i přes pozitivní vývoj zaměstnanosti v ČR potýká s nedostatkem pracovních míst (na jedno pracovní místo zde připadá 6,5 uchazečů a nejvíce je to v Ústí nad Labem kde na jedno volné místo připadá 11,6 uchazečů), firmy přitom nemají dostatek lidí s potřebnou kvalifikací a mnoho zejména mladých lidí kvůli nárůstu problémů z kraje odchází.

„Kolik analýz ještě potřebujeme, aby vláda uznala specifické problémy Ústeckého kraje a podpořila jejich řešení? Z pomoci Ústeckému kraji se stává politický souboj.“ komentovala tuto informaci a odmítané stanovisko ministra financí Andreje Babiše předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a zástupkyně zmocněnce vlády pro strukturálně postižené regiony Gabriela Nekolová.

„Na konci roku má vláda projednat rozsáhlou Strategii hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, která je připravována jako společný dokument vlády a krajů. Jde tedy v České republice o ojedinělý projekt, který vychází ze zkušeností Německa a Rakouska a počítá s rozsáhlou podporou podnikání, vzdělávání, výzkumu a vývoje i řešením sociální problematiky na území strukturálně postižených regionů. Pokud neprojde ani tento plán, ekonomický propad a nárůst sociálních problémů v našich krajích nezastavíme. Zatím ministerstvo financí v průběhu tvorby strategie nepředložilo zásadní připomínky ani žádné náměty, snad tedy vláda tentokrát ke shodě dojde a naše kraje nepotopí," doplnila s apelem na vládu Gabriela Nekolová.

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Redakce) Most Tue, 25 Oct 2016 16:41:53 +0200
SOUTĚŽ: Na mosteckém Hipodromu se pojednou poslední letošní dostihy a budou rekordní, soutěžte s námi o vstupenky http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10209-soutez-na-mosteckem-hipodromu-se-pojednou-posledni-letosni-dostihy-a-budou-rekordni-soutezte-s-nami-o-vstupenky http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10209-soutez-na-mosteckem-hipodromu-se-pojednou-posledni-letosni-dostihy-a-budou-rekordni-soutezte-s-nami-o-vstupenky

Most - Rekordních osmdesát šest přihlášených koní, osm dostihů, osm cen. To bude poslední letošní dostihový den, který se koná v sobotu 29. října. Připraveno bude opět i dětské centrum a kyvadlová doprava. Několik z vás se může tohoto dne zúčastnit zdarma, stačí se zapojit do naší soutěže o vstupenky.

 

Můžete vyhrát vstupenky pro dvě osoby zdarma, pokud nám zodpovíte jednoduchou otázku, správnou odpověď pošlete nejpozději do čtvrtka 27. října na mail e-mostecko@seznam.cz, do předmětu vložte soutěž Hipodrom a připojte své jméno, příjmení a telefonní číslo. Ze všech správných zaslaných odpovědí vybereme pět výherců, kteří obdrží po dvou vstupenkách. Jména výherců zveřejníme na našem Facebooku v pátek 28. října do 12 hodin.

Soutěžní otázka:

Jaké sporty můžete provozovat v areálu mosteckého Hipodromu?

Program dostihového dne:

12.30 Oficiální zahájení dostihového odpoledne
12.30 Otevření prostor dostihového klubu
13.00 Start prvního dostihu, celkem osm dostihů
13.30 Zahájení provozu dětského centra
17.00 Závěr dostihového odpoledne
17.30 Ukončení autobusové kyvadlové přepravy

Přehled dostihů:

13.00 Cena All the Evila
Handicap V. kategorie na 1400 m

13.30 Cena nadějí - HOPES (EBF)
Cena III. kategorie na 1600 m

14.00 Cena Ústeckého kraje
Handicap III. kategorie na 1600 m

14.30 Cena Criostal
Cena IV. kategorie na 1800 m

15.00 Cena společnosti JSB Match Diabolo a.s.
Handicap I. kategorie na 1800 m

15.30 Cena města Mostu
Cena III. kategorie na 2000 m

16.00 Cena Charvát AXL a.s.
Handicap II. kategorie na 1200 m

16.30 Cena MERIDIAM TEAM
Handicap IV. kategorie na 2200 m

]]>
olga.markuzziova@e-deniky.cz (Olga Markuzziová / e-mostecko.cz) Most Tue, 25 Oct 2016 16:25:01 +0200
Ústecký kraj: Kde (ne)nakoupíte o státní svátek? http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10206-ustecky-kraj-kde-ne-nakoupite-o-statni-svatek http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10206-ustecky-kraj-kde-ne-nakoupite-o-statni-svatek

Ústecký kraj - V pátek 28. října slavíme den vzniku samostatného československého státu. Se svátkem ale přichází i zákon, který omezuje otevírací dobu větších prodejen, a to těch, které mají více jak 200 metrů čtverečních. V článku se dozvíte, která obchodní centra v Ústeckém kraji mají otevřeno.

2510oteviracidoba0Ilustrační foto: Oldřich Hájek

Otevřená obchodní centra dne 28.10.: Central Most, Forum Ústí nad Labem, Olympia Teplice, Galerie Teplice, OC Pivovar Děčín. Otevřeno je podle normální otevírací doby. Zavřeno mají pouze obchody s plochou větší než 200 metrů čtverečních. Seznam zavřených, nebo otevřených obchodů najdete na webech obchodních center.

Informace ohledně otevírací doby se nepodařilo dohledat na webu obchodních center: Fontána Teplice, Central Chomutov, OC Chomutovka. I zde ale platí, že pokud bude obchodní centrum otevřeno, podle zákona budou obchody s plochou větší než 200 metrů čtverečních zavřené. 

]]>
redakce@e-mostecko.cz (Kuba Zápotocký) Most Tue, 25 Oct 2016 10:21:09 +0200
Žena se bála bývalého přítele a přivolala pomoc http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10205-zena-se-bala-byvaleho-pritele-a-privolala-pomoc http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10205-zena-se-bala-byvaleho-pritele-a-privolala-pomoc

Most - Mladá žena požádala o vyslání hlídky městské policie do ulice K. Marxe, protože měla strach ze svého bývalého přítele. Oznamovatelka strážníkům sdělila, že ji bývalý přítel verbálně napadl, a protože se již zklidnil, další pomoc odmítla.

 

Čtyřicetiletý muž své emoce na uzdě dlouho neudržel. Po půl hodině byl strážníky z bytu na žádost ženy vykázán. Informuje o tom mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Jan Vraný / e-mostecko.cz) Most Tue, 25 Oct 2016 10:12:10 +0200
Děti odešly z domova, když se jejich máma dlouho nevracela http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10204-deti-odesly-z-domova-kdyz-se-jejich-mama-dlouho-nevracela http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10204-deti-odesly-z-domova-kdyz-se-jejich-mama-dlouho-nevracela

Most - Obyvatel domu v Lesní ulici na linku 156 v pozdních nočních hodinách oznámil, že se sousedce ztratily z bytu malé děti v věku 2 a 7 let. Strážníci na místě kontaktovali ženu, která uvedla, že šla před dům pozdravit známého, ke kterému si sedla na chvilku do vozu. Když se vrátila domů, děti doma už nebyly. Informuje o tom mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.

 

Strážníci po dětech bezvýsledně pátrali v přilehlém okolí. Čtyřiadvacetiletá matka uvedla, že děti znají cestu ke své babičce. Z tohoto důvodu strážníci kontaktovali babičku dětí, která potvrdila, že vnoučata k ní před chvilkou přišla. Strážníci městské policie provedli nezbytné úkony a nezraněné děti ve věku 2 a 7 let převezli domů matce a důrazně ji upozornili na nezodpovědné chování. "Děti v noci ušly zhruba dvoukilometrový úsek. Událost byla podstoupena úřednicím sociálky," podotkla mluvčí strážníků Ilona Kozlová.

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Jan Vraný / e-mostecko.cz) Most Tue, 25 Oct 2016 09:53:08 +0200
Místo hub nalezl v lese bezvládné tělo muže http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10203-misto-hub-nalezl-v-lese-bezvladne-telo-muze http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10203-misto-hub-nalezl-v-lese-bezvladne-telo-muze

Most - U jezírka v Okrajové ulici narazil houbař na tělo bezvládně ležícího muže a přivolal pomoc. Při záchraně života je důležitá každá vteřina. Strážníky ke zraněnému muži dovedl oznamovatel, což k záchraně života výrazně přispělo vzhledem k nepřehlednému a špatně dostupnému terénu. Informuje o tom mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.

Ilustrační snímek sanitních vozů. Foto: Jan Vraný

Dozorčí útvaru mosteckých strážníků posléze navigoval vyslaného lékaře o poloze zachraňujících strážníků. Strážníci městské policie následně asistovali při transportu muže do sanitky, kterou byl poté odvezen do nemocnice.

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Jan Vraný / e-mostecko.cz) Most Tue, 25 Oct 2016 09:41:26 +0200