Zprávy ze sportu

Malá kopaná: Gamblers Most jsou mistři republiky!

Most - Zástupce Mostecké ligy malé kopané, tým Gamblers Most, dosáhl tuto sobotu obrovského úspěchu. Gambleři, coby úřadující mistr MLMK, se dokázali v rámci Mistrovství České republiky v malé kopané probojovat přes systém předkol, v kterých na sebe narážely nejlepší týmy malé kopané z jednotlivých oblastních svazů, až do závěrečného turnaje, tzv. Final four. V něm se střetly, jak už název napovídá, čtyři nejlepší týmy z celé republiky.

Zástupce Mostecké ligy malé kopané, tým Gamblers Most

V tomto Final four, hraném ve sportovní hale v Milovicích, se Gamblerům postavil v semifinále tým FK Klasici Jihlava. Gamblers Most nastoupili v sestavě Ondřej Bíro (brankář), Michal Macháček, Martin Tancoš, David Macko, Tomáš Režný, Jakub Polák, Tomáš Karaus, Petr Hlaváček a Ladislav Dolejška.

Gambleři šli hned od počátku jasně za splněním svého snu. Byli lepším týmem a jejich převaha byla korunována v 9. minutě, kdy jejich vedoucí gól vstřelil Tomáš Režný. Hned v 11. minutě vedení navýšil Ladislav Dolejška. Gamblers i nadále kontrolovali vývoj zápasu a ještě v prvním poločase dokázali své vedení navýšit na 3:0, když ve 24. minutě skóroval Jakub Polák. Poločas tedy skončil jasným vedením Gamblerů 3:0. Euforie fanoušků Gamblers byla umocněna ve 34. minutě, kdy na 4:0 navyšoval opět Polák. Jihlava sice dokázala dvě minuty nato snížit na 4:1, ale jakékoliv komplikace odmítl ve 38. minutě Michal Macháček gólem na 5:1. Klasici přesto chtěli zápas zdramatizovat a zvýšili obrátky. Gambleři přestáli několik velkých šancí Jihlavy, při kterých exceloval jejich brankář Ondřej Bíro. Přes zvýšený tlak Klasiků to byli opět zástupci Mostu, kdo vsítil gól. V 50. minutě zvyšoval na 6:1 po sprinterském souboji Petr Hlaváček. Jihlava sice vzápětí kosmeticky upravovala na 6:2, ale byli to přece jen Gambleři, kdo měl poslední slovo, když 5 minut před koncem zkompletoval hattrick Jakub Polák a uzavřel skóre na 7:2. Klasici nebyli tak slabí, jak by mohlo napovídat závěrečné skóre, ale Gambleři v semifinále Final four doslova koncertovali.

Po zápase o třetí místo, v kterém si spravili chuť FK Klasici Jihlava po vítězství nad AUDI United Praha v poměru 4:3, následovalo finále. V něm se Gamblerům postavil druhý, silnější, zástupce Jihlavského oblastního svazu, tým SOME Vysočina Prachárna.

Finálové utkání se od počátku neslo v duchu velké opatrnosti obou týmů, neboť si oba dobře uvědomovaly, jak blízko jsou od historického úspěchu. Přestože se šance střídaly na obou stranách, nebyla k vidění žádná výraznější, snad s výjimkou nastřelené tyče týmem Jihlavy v 6. minutě. První poločas tedy skončil 0:0 a napětí dále gradovalo. Už ve 3. minutě druhého poločasu, ale dokázal potrestat ojedinělou chybu Jihlavy Tomáš Režný a skóroval na 1:0. Prachárna vrhla všechny síly do útoku a ve své snaze o vyrovnání si vypracovala řadu šancí, při kterých opět skvělé výkony předváděl brankář Ondřej Bíro. Lídrem Jihlavské ofenzivy byl zejména Robin Demeter, český reprezentant a bronzový medailista z nedávného Mistrovství Evropy v malé kopané. Gamblers dokázali odolávat až do předposlední minuty, kdy tlak Jihlavy vyústil v druhou žlutou a následně červenou kartu pro Ladislava Dolejšku. K rozehrávce následného přímého kopu se postavil právě Robin Demeter a po jeho nahrávce dokázala Jihlava v posledních vteřinách zápasu vyrovnat na konečných 1:1. Ke slovu tedy přišly tři pokutové kopy na každé straně.

Jako první si za Gamblery postavil míč Michal Macháček a nekompromisní ranou otevřel skóre penaltového rozstřelu. Jihlava však dokázala stejně odpovědět. K druhé sérii se za Gamblery postavil David Macko a i on bez nervů překonal jihlavského brankáře. Druhý pokus Jihlavy dokázal chytit výborný Bíro a Gambleři se tak ujali vedení 2:1. Poslední penaltu si za Gamblery připravil sám jejich brankář Ondřej Bíro a bylo jasné, že pokud uspěje, Gambleři jsou mistry. Bíro však svou penaltu neproměnil a byl tak postaven před nutnost poslední penaltu Jihlavy chytit, pokud chtěl poslat titul do Mostu. To nakonec vůbec nebylo zapotřebí, neboť poslední střelec Jihlavy neunesl tíhu okamžiku a svou střelu poslal mimo branku. Gambleři tedy na penalty zvítězili 2:1 a stali se mistry republiky v malé kopané za rok 2014. Shodou okolností zůstanou rovněž navždy zapsáni jako vůbec poslední mistr České republiky v malé kopané, neboť Asociace malé kopané ČR od tohoto roku tento koncept opouští a bude ho nahrazovat celostátní ligou malé kopané, které se bude účastnit i Most.

Všichni hráči Gamblerů za své vystoupení na Final four zaslouží absolutorium, stejně jako jejich skvělí fanoušci.

Gambleři tak po všech svých úspěších (několikanásobný mistr MLMK, trojnásobný vítěz prestižního Quanto cupu, vítěz řady dalších turnajů) dosáhli i na pomyslnou metu nejvyšší a stali se mistry České republiky. Tím samozřejmě osvědčili také vysokou kvalitu samotné Mostecké ligy malé kopané, kterou bude Most moci prokázat právě v chystané celostátní lize, která začne na podzim roku 2015.