Pátek 7. srpen 2020
Svátek má Lada

Ústí nad Labem - Ve středu 2. října proběhlo stěhování aligátora amerického Libora do zimoviště. I v letošním roce se uskutečnil transport podle předem stanoveného scénáře a díky tomu, že se pravidelně opakuje, je to pro chovatele a ostatní pracovníky zoo již rutinní záležitost.

„Vzhledem k teplému počasí mohl být aligátor ve svém „letním bytě“ až do začátku měsíce října. Pro úspěšný přesun je zásadní přetáhnout aligátorovi přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do přepravní bedny. Ta se naloží do auta, což není zcela „lehká“ záležitost, neboť Libor váží 146 kg a spolu s bednou se jedná o celkovou váhu nad 235 kg,“ informuje tisková mluvčí zoo Nikola Roštejnská.

„Ode dnešního dne čeká Libora přibližně osmiměsíční pobyt ve vytápěném zimovišti, kde je udržována teplota i dostatečná vlhkost. Prostor souše je vyhřívaný podlahovým topením a k dispozici má i bazén s vodou o teplotě 18–20 °C. Častěji zde přijímá potravu, dostává zejména hovězí maso, kuřata či sladkovodní ryby, kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka. Intervaly krmení se liší podle množství, Libor jednou za tři týdny spořádá cca 5–6 kg masa,“ vysvětluje chovatelka Jana Bárnetová.

0210libor2

Foto: Nikola Roštejnská

Libora mohou návštěvníci již desítky let vidět na stejném místě, na rozcestí k pavilonu opic ve spodní části zoo. Většinou zde nehybně leží a vykazuje nízkou aktivitu. „V roce 2010 zde byl instalován kamerový systém proti neukázněným návštěvníkům, kteří Libora ohrožují házením kamenů či jiných předmětů, několikrát jej zranili a bohužel i letos jsme museli několik těchto případů řešit,“ dodává Nikola Roštejnská.

Aligátor Libor je nejstarším zvířetem naší zoo. Přišel v roce 1974 ve věku cca 3–4 let od soukromého chovatele, kdy byl zakoupen za 670 korun československých. Ústecká zoo chová také samici Adélu, která přišla v roce 2013 ze záchranného centra Zoo Plzeň. S ohledem na rozdíl velikostí a hmotností obou jedinců se obáváme, že by jí samec mohl v malém venkovním výběhu ublížit, proto žijí každý zvlášť. „V zimovišti je však k dispozici větší bazén, kde jsme začátkem roku oba jedince spojili, neboť byly vypozorovány akustické projevy říje. Adéla po prvním spojení nesnesla žádná vejce, a proto do budoucna nevylučujeme další spojení,“ uvádí zástupce ředitele pro zoologický a botanický útvar Ing. Lukáš Štěrba.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací