Úterý 19. leden 2021
Svátek má Doubravka

ČR - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informovali o aktuálním stavu výzkumu léčivých látek nebo léčivých přípravků, které nyní procházejí hodnocením účinnosti a bezpečnosti na léčbu nemoci covid-19.

V popředí zájmu jsou nyní zejména čtyři možnosti léčby. Americký lék Remdesivir byl vyzkoušen již u prvního pacienta s velmi závažným průběhem. Jeho stav se zlepšil, ale lékaři uvádějí, že tento trend byl již před podáním Remdesiviru. Dalším z přípravků je lék Faviripavir, který bude v Česku brzy k dispozici. „Poprvé bude aplikován ve VFN v Praze, kde pomůže pacientům se středně závažným průběhem. Jsme jednou z mála zemí, kterým se podařilo navázat spolupráci s Japonskem, kde se lék vyrábí. Stále ale musíme myslet na to, že jde o experimentální lék, původně určený pro léčbu jiných onemocnění. Budeme věřit, že lék zabere a významně uleví českým pacientům nakaženým koronavirem,“ uvedl ministr Vojtěch.

Žádné z léčiv není zatím oficiálně schváleno (registrováno) k léčbě nemoci covid-19. Uvažované přípravky, pokud jsou registrovány, jsou obvykle určeny k léčbě jiných onemocnění, a proto jakékoliv použití v neindikovaných situacích musí být velmi pečlivě zvažováno. I v těchto případech platí, že přínosy léčby by měly převládat nad jejími riziky. „Z toho důvodu nelze předpokládat, že by se dané přípravky distribuovaly ihned ve větším množství široké populaci k léčbě nemoci covid-19. Rovněž bychom rádi varovali před nákupem neschválených léčiv prostřednictvím internetu,“ upozornil SÚKL.

Hydroxychlorochin

Antimalarikum, které se u nás používá třeba k léčbě revmatoidní artritidy. Ministerstvo zdravotnictví omezilo výdej tohoto léku, aby byl k dispozici pro chronické pacienty, a navýšilo dodávky pro vážné případy s covid-19. Účinek nebyl definitivně potvrzen.

Remdesivir

Jedná se o experimentální antivirotikum, které bylo původně vyvinuto k léčbě onemocnění způsobených viry Ebola a Marburg. V USA, Asii a v některých zemích EU nyní probíhá klinické hodnocení na ověření účinnosti remdesiviru k léčbě nemoci covid-19. Čeká se na předložení dokumentace léčebného programu a upřesnění počtu dostupných dávek pro střední a východní Evropu od farmaceutické firmy; česká pobočka následně podá na SÚKL a Ministerstvo zdravotnictví žádost, která bude obratem posouzena.

Favipiravir

Léčivý přípravek s léčivou látkou favipiravir je registrován v Japonsku k léčbě chřipky. V ČR ani EU registrován není. Favipiravir dle jedné provedené studie účinkuje spíše v počáteční fázi onemocnění. Bude k dispozici českým pacientům během několika dní; Česko ho získá od Japonska, kde je lék registrován; část tablet obdrží ČR zdarma a pro zajištění větší části se jedná o nákupu.

Konvalescentní plazma

Jedná se o plazmu pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19 a jejichž plazma obsahuje dostatečné množství protilátek proti viru SARS-CoV-2. Podobný přístup se zkoušel i při použití konvalescentní plazmy u onemocnění způsobeného virem Ebola. V Číně byla podána konvalescentní plazma 245 pacientům s onemocněním covid-19 a u 91 z nich došlo ke zlepšení stavu. Možné zajištění této léčby pro potřeby pacientů v ČR je nyní diskutováno na úrovni odborných společností, Ministerstva zdravotnictví ČR a SÚKL. Jeho dostupnost však bude limitována množstvím potenciálních dárců plazmy.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací