Sobota 15. srpen 2020
Svátek má Hana

Most - V roce, kdy si připomínáme 75. výročí skončení II. světové války, bude mít město Most památník na spojenecké nálety, které se na oblast kolem Mostu a zejména pak na chemický závod v Záluží uskutečnily v letech 1944 a 1945.

Památník, který tvoří maketa protiletadlového kanónu tzv. Flaku, bude umístěn na vrchu Šibeník, kde před 75 lety stál opravdový německý protiletadlový kanón, který byl za II. světové války největším a zároveň také nejobávanějším protivníkem spojeneckého bombardovacího letectva. A to v sobotu 4. července 2020. Ceremoniál se uskuteční od 11.00 hodin. Výrobu makety zajistily Statutární město Most, Technické služby města Mostu a spolek Severočeský letecký archiv Most. Maketu vyrobil Robert Vlasák.

„Protiletadlový kanón – Flak je nejen symbolem náletů, které na území kolem chemičky v Záluží a samotného města Mostu probíhaly od 12. května 1944 do noci 5. března 1945, ale je zároveň pietní připomínkou na americké a britské letce, kteří při operacích spojeneckého letectva za II. světové války zahynuli. Náletů se uskutečnilo celkem sedmnáct a v nejbližším okolí flak sestřelil několik desítek letadel. Pět z nich se v důsledku střelby a zásahů od protiletadlových kanónů zřítilo na Mostecku,“ říká předseda spolku Severočeský letecký archiv Most Karel Otto Novák s tím, že čtyři těžké americké bombardéry Boeing B – 17 Flying Fortress zasáhla střelba flaku ze statických palpostů a jednu americkou stíhačku P – 47 Thunderbolt s pilotem Banksem sestřelil lehký flak umístěný na železničním vagónu.

V letech 1944 – 1945 na Mostecku v důsledku havárií sestřelených čtyř čtyřmotorových bombardérů a jedné stíhačky zahynulo celkem třináct amerických letců.

Byli to:

  • 12. 5. 1944 v Českém Jiřetíně - S/Sgt Wilbur G. DISHNEAU
  • 21. 7. 1944 u Křížatek - 2/L. John J. CUNNINGHAM a F/O Gerald V. MILBURN. V Oseku byl zabit T/Sgt Robert W. BUCHHOLZ. V teplické nemocnici zemřel na následky zranění Sgt William D. RIBER a nedaleko Souše byl zabit Sgt Casimer N. MILASZEWSKI.
  • 25. 12. 1944 u Dřínova zahynuli T/Sgt Zelah G. McBRIDE jr., S/Sgt Walter R. WEST, S/Sgt David R. McCLEARY a S/Sgt George A. ROGGENBUCK.
  • 17. 4. 1945 u Libkovic zahynuli 1/Lt Thomas F. KAHLER a Sgt Theodore R. SMITH.
  • 17. 4. 1945 byl v Lomu zabit 2/Lt John Halstead BANKS III.

Edvard D. Beneš – místopředseda a sekretář
Severočeský letecký archiv Most, z.s.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací