Sobota 16. říjen 2021
Svátek má Havel

Chomutov - Atraktivnější pohledy na zvířata, lepší zázemí pro návštěvníky, centrum pro mimosezónní provoz. Ale především zachování atmosféry přírodního odpočinkového areálu. Dva uznávaní architekti představili chomutovským zastupitelům základní vize budoucího rozvoje Zooparku Chomutov. Jde o studii s výhledem na deset let dopředu, která areálu dosud chyběla.

Pozorování tuleňů pod hladinou. Výhled na soby bez rušivého panoramatu paneláků. Možnost užít si zoopark i v zimě či dešti. To je pár konkrétních myšlenek z rozvojové studie, kterou pro Zoopark Chomutov zpracovali odborníci z architektonického ateliéru AND. V šedesátistránkovém dokumentu konzultovaném s několika dalšími odborníky navrhují budoucí směřování areálu v následujících letech.

„Pro každou zoologickou zahradu je cenné, když je něčím charakteristická a má na co nalákat. Zoopark v Chomutově to má už nyní, je potřeba to jen rozvinout,“ říká Ing. Arch. Pavel Ullmann, jeden z autorů studie. Se svým kolegou Ing. Arch. Vratislavem Dandou má za sebou několik koncepcí pro velké české zoologické zahrady, sám dokonce nějaký čas pracoval v americké Zoo Bronx.

Podle obou odborníků je zoopark jedinečný především svým odpočinkovým prostředím a pohodovou atmosférou. „To není v zoologických zahradách vůbec samozřejmost,“ podotýká Ullmann. „Jsou často nahuštěné, přeplněné, pobyt v nich hektický. Ve světě se rozmáhá komercionalizace, ale toho se chceme vyvarovat. Zoopark se musí modernizovat, ale nesmí se z něj stát zábavní park s kolotoči.“

S architekty je zajedno i ředitelka zooparku Věra Fryčová. „Na odpočinkové části zooparku jsme se zaměřovali i nyní, je to naše velká přednost,“ potvrzuje. „Koncepce ukazuje cestu, jak areál zmodernizovat a vytvořit ho pro návštěvníky ještě atraktivnější, aniž bychom o tuhle atmosféru přišli nebo ubírali prostor zvířatům.“

Studie navazuje na původní koncept zooparku jako místa pro zábavu i odpočinek. Zachované bude i zaměření na zvířata palearktu. Počítá třeba s dovybavením klíčových cestovních uzlů v areálu, vybudováním atraktivnějších vyhlídek u expozic nebo stavbu ´zimního´ pavilon u horního vstupu. „Zoopark by potřeboval kryté návštěvnické centrum, které zaručí atraktivitu areálu i v nepříznivém počasí, včetně zimních měsíců," vysvětluje myšlenku architekt Danda. Kromě menších expozic to může být zároveň místo pro výstavy či přednáškový sál.

Koncepce nastiňuje rozvoj zooparku ve všech směrech – od zoologie přes investice až po hospodářský provoz. Nechalo ji zpracovat vedení města a zooparku jako dokument závazný pro další roky. „Studie neřeší úplné detaily, jestli bude stánek s občerstvením stát vlevo u plotu nebo o deset metrů dál. Je to ale konkrétní strategie, které se budou držet vedení organizace, zaměstnanci, ale i zřizovatel a politici,“ doplňuje náměstek primátora David Dinda, do jehož gesce zoopark spadá. Jak upřesňuje, veškeré provozní změna či investice do areálu tím pádem nebudou nahodilé, ale systematické a promyšlené.

Město se chystá kompletní koncepci před schválením také zveřejnit. Během pár dní bude přístupná na webových stránkách zooparku.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací