Čtvrtek 18. srpen 2022
Svátek má Helena

Mostecko, Chomutovsko - Stojíme na vnitřní výsypce lomu ČSA nedaleko Vysoké Pece. Ředitel společnosti Rekultivace Tomáš Šolar právě obhlíží zdejší stádo 30 krav, mezi kterými pobíhá 14 telat a jeden plemenný býk. Rekultivovaná krajina a stáda skotu v dohledu hnědouhelných lomů v severních Čechách k sobě patří už několik let.

„Krávy vhodně doplňují krajinu, kterou jsme rekultivovali. Dávají tomu takový nový nádech a nový impuls. Krajinu oživují,“ říká Tomáš Šolar. Toto stádo není jediné, o které pracovníci Rekultivací pečují. „Dál chováme krávy na vnitřní výsypce lomu Vršany a některé, výkrm býků, máme u sebe v Záluží na podniku. Dohromady máme 270 kusů a pořád rosteme,“ dodává ředitel.

Videoreportáž

Krávy se prakticky celý rok pasou na rekultivovaných plochách, pouze na zimu je pro ně přímo na pastvině připraven přístřešek, kde najdou útočiště při nepříznivém počasí.

„Krávy chováme bez tržní produkce mléka. Chováme plemeno Masný simentál. Celý smysl je využít traviny, které tady rostou, které sekáme na seno, a vyrábíme maso,“ přibližuje Tomáš Šolar.

Protože je skot krmen pouze výpěstky z rekultivací, je jeho maso v biokvalitě. „Obejdeme se bez chemie. Jsme přihlášeni do ekologického zemědělství. Prvním rokem u nás probíhá dvouleté přechodné období. Naším cílem je být podnik v biokvalitě,“ nastiňuje ředitel Rekultivací.

Rekultivované plochy mají z hlediska výskytu škodlivin parametry orné půdy, nachází se v nich jen minimální množství nežádoucích stopových prvků, kterých je jinak půda ve městech plná.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist