Sobota 17. březen 2018
Svátek má Vlastimil

Litvínov, Praha - Smál jsem se a plakal, knihu jsem přečet jedním dechem, uvádí český novinář na přebalu nové knihy Rebelka po zámkem, z pera litvínovské spisovatelky Avy Lackovské.

Ani já, ani moje sestra jsme nebyly dětmi lásky. Matka tvrdila, že k sexu s otcem svolila pouze dvakrát, prý „deset vteřin a dost“, protože si přála mít chlapečka. Nám holkám, protože „ten debil kluka udělat neumí“, bylo sděleno, že otec je úchyl.

Tak začíná poutavý děj literárního debutu litvínovské spisovatelky Avy Lackovské. Křest a autogramiáda románu proběhla v úterý 10. října v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze, za přítomnosti moderátorky české televize Zuzany Tvarůžkové, nakladatele Jiřího Himala, českého politika Ondřeje Lišky a dalších hostů a osobností. Posvěcení knize dali i knihkupec a spisovatel Vráťa Ebr, novinář Ondřej Höppner, či zpívající grafik Pavel Štědrý, jejichž slova si můžete přečíst na přebalu knihy Rebelka pod zámkem. Knihu vydalo nakladatelství Petrklíč a můžete ji zakoupit v mnoha knihkupectvích.

Rebelka pod zámkem odráží lidské osudy, které měla spisovatelka možnost vyslechnout, ale i její vlastní životní zkušenosti. Nastavuje to, jak jsme ovlivňováni jinými lidmi a jak na nás mohou spáchat nenapravitelné škody, ze kterých se těžko dostáváme. Je netradičně a velmi čtivě napsaná, avšak bez příkras, včetně sexuálních scén, zcela otevřeně, tragikomicky, její děj vás zcela pohltí. „Jestli se někdo, někde setká s domácím násilím, jinou formou týrání či se pohybuje někde ve šatných vztazích, v knize se najde a pomůže mu to postavit se proti tomu a odejít z toho, budu velmi ráda a tím bude naplněn hlavní smysl této knihy,“ uvedla spisovatelka.

„Kniha je úžasná, vzrušující, sexuálně erotická, občas vás přivede k smíchu, ale pak vás z ní začne čím dál víc mrazit. Dostal jsem se díky svému kamarádovi již k první podobě textu, tehdy dokončeného jen do poloviny. Pobýval jsem v té době v Řecku. Dočetl jsem napsaný text a chtěl jsem vědět víc. Díky knize jsme se stali s Avou přáteli a přes dva a půl roku jsme spolu komunikovali. Knížka je výborná, mně se na ní líbí hlavně to, že Ava se díky otevřenosti a upřímnosti, včetně té sexuální, dostala mnohem hlouběji, k řetězci příčin a následků, které se nám dějí, a které se s námi táhnou celý život. Kniha je o domácím násilí, nejen fyzickém, ale i duševním a nastiňuje věci, o kterých se moc nemluví. Ava otevřela jedno tabu a díky tomu se zobrazuje i něco mnohem hlubšího, co nejde dát do jedné věty. Do knihy jsem se zamiloval,“ uvedl David Prošek.

Křtu a autogramiády knihy v Praze se zúčastnilo velké množství lidí. „Je moc hezký pocit, že tu dnes knihu křtíme a úplně mě dojala účast a zájem lidí, to jsem opravdu nečekala,“ uvedla Ava. 86-ti letý Karel, který si na místě knihu pořídil a čekal na autogram od Avy, uvedl, že neví, co ho v knize čeká, ale jelikož se zná s nakladatelem, jenž mu knihu doporučil a letmo mu děj nastínil, nenechal si autogramiádu a setkání s Avou ujít. „Určitě se do knihy začtu, protože já jsem milovník, nejenom čtenář, a občas také píšu, takže mám pochopení. Kniha je ze života a já mám ve svých téměř sto letech mnoho hezkých zážitků a doufám, že je tam také najdu a budu na ně vzpomínat, a i na ty špatné,“ sdělil Karel.


Zajímavost

  • Úspěšný prodej knihy může také pomoci urychlení dokončení muzea Šumné hračky, na kterém Ava Lackovská usilovně pracuje společně se svým manželem Petrem. Je totiž také milovnicí starých hraček a vlastní jich více než šest set kusů. O vznikajícím muzeu jsme psali zde.

Chybět v pražském knihkupectví nemohla ani Avina dcera Zuzana Tvarůžková, která z vyprávění maminky již mnoho příběhů znala a od začátku ji podporovala, když přišla s nápadem napsat knihu. „Myslím, že tehdy ani nevěřila, že se to jednoho dne stane. Nejdříve napsala takový soubor historek a postupně z nich dávala dohromady román. Možná se bude kniha některým lidem zdát trochu moc otevřená a tvrdě napsaná, zvláště pokud jsou zvyklí některé věci zcela neodkrývat. Právě v tom je kniha jiná. Ale mamka má obrovský dar pro jazyk a slovo, tak by to snad nemělo nikoho urážet,“ řekla a dodala: „Mám za mamku obrovskou radost, cítím určitý vděk. Výtisk této knihy dokazuje, že pokud někdo má nějaké plány a sny, může si je plnit. Třeba i za pomoci ostatních. Obrovský dík patří i panu vydavateli. Cítím i určitou úlevu, že kniha spatřila světlo světa, a potěšení, že maminka vidí svoji rodinu a přátele u příležitosti, která není pro každého úplně běžná. Přeju jí radost ze života, a možná se jí právě teď otevírá v životě etapa, kdy má za sebou velký úspěch, může být právem na sebe pyšná a vážit si sama sebe a třeba ji to posune dál, i k uskutečnění jejích dalších projektů. Mamce se v knize podařilo prolomit obrovskou bariéru.“

Ava Lackovská pracovala na knize tři roky, s roční přestávkou, kdy rozepsanou knihu odložila kvůli nedostatku sebevědomí do šuplíku. Díky podpoře rodiny a přátel knihu ze šuplíku vyndala a dokončila. Přitom sen stát se spisovatelkou se jí zjevil již v jejích pěti letech. Tehdy to slíbila i svojí babičce Marii Štípkové, ale ta se bohužel vydání knihy nedočkala. Ava se zpozdila o dvacet let. „Třeba to nahoře babička vidí a je na mě pyšná. Když bude mít kniha dobrý ohlas, možná mě to nakopne napsat další.“ ukončila Ava Lackovská.

Knihu Rebelka pod zámkem můžete zakoupit zde.

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací