Pátek 7. srpen 2020
Svátek má Lada

Ústecký kraj - S přibývajícími slunečnými dny se začala na sociálních sítích opět objevovat zpráva s varováním o výskytu jedovatého brouka majky. Shrňme si tedy některá důležitá fakta.

Nejznámější majky žijící u nás jsou Majka obecná (Meloe proscarabaeus) a Majka fialová (Meloe violaceus). Nás bude spíše zajímat Majka fialová, která se nejvíce vyskytuje v podhorských a horských oblastech České republiky. Můžeme ji však zahlédnout i v nížinách, třeba v lese, kde je více stínu. Oproti tomu Majka obecná se ponejvíce vyskytuje na jižní Moravě.

Nechceme zde šířit poplašné zprávy, na majku v přírodě určitě nenarazíme na každém kroku, ale je dobré vědět možná rizika a jak se jim vyvarovat.

Pozor by si měly dávat obzvlášť rodiny s dětmi, aby děti ve své zvídavosti nebraly brouka do ruky. Majka totiž v nebezpečí, například při dotyku, vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu obsahující jedovatý terpen kantaridin. Po zasažení kůže se můžou objevit puchýřky a postižené místo se špatně hojí. Případy, kdy dítě po zasažení jedem skončilo v nemocnici, jsou spíše výjimečné.

A pro zajímavost: V minulosti jed často využívali traviči. Řada živočichů je proti tomuto jedu odolná.

(jan)

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací