Pátek 14. srpen 2020
Svátek má Alan

Chomutov - Dva chomutovští samci jelena bucharského dělají od středy společnost laním ve francouzském městě Mulhouse. Podkrušnohorský zoopark je tam nechal převézt v rámci chovatelské spolupráce mezi zoologickými zahradami.

Do Francie putoval kromě dvouletého jelena také devítiletý samec, který se narodil přímo v zooparku a už tu má i své potomky. Protože je ale jelen bucharský silně ohrožený druh, další mláďata už by měl mít s jinými laněmi. „Výměnou zvířat mezi zahradami se snažíme docílit co nejmenší příbuznosti mezi jedinci tohoto druhu jelenů,“ vysvětluje hlavní zoolog zooparku Miroslav Brtnický. „Nemůžou to být pořád stejná Maruška a stejný Pepík,“ dodává s nadsázkou.

V zooparku se s jeleny rozloučili v úterý a hned druhý den jim na mobilu přistála dobrá zpráva. Přes šest set kilometrů dlouho cestu zvládli oba jeleni bez úhony a teď už se prohánějí ve výběhu francouzské zoo.

1504jelebucharsky

Foto: Miroslav Brtnický

Chomutovské stádo jelenů bucharských nyní čítá šest kusů, v dohledné době ale zoopark očekává v rámci stejné spolupráce z jiné zoo dalšího chovného samce a dvě samice. „Transporty už předběžně naplánované máme, ale raději o nich mluvíme až ve chvíli, kdy jelen dorazí v pořádku do cílové zoo,“ upřesňuje Brtnický.

Podkrušnohorský zoopark v Chomutově je jediná zoologická zahrada v Česku a na Slovensku, která jelena bucharského chová. Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu vedle pižmoňů, naproti expozici rysů.

V evropských zahradách a institucích bylo na konci roku 2017 pouze 72 jedinců. Ve volné přírodě jich žije přibližně čtrnáct set v oblasti Centrální Asie.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací