4. prosince 2016 Svátek má Barbora

Z Mostecka

Z Litvínovska

Ze sportu

Hrobčice - Kostel sv. Jakuba v Mrzlicích se dočkal. Kulturní památka, která je již na některých mapách (cyklotrasa č. 25 z Mostu do Českého středohoří) označována jako zřícenina kostela, vstává z mrtvých.

"Na začátku měsíce Občanské sdružení na Záchranu kostela sv. Jakuba v Mrzlicích v čele s předsedkyní Janou Biedermannovou zahájilo práce na rekonstrukci střechy kostela. Letos by se měla opravit více jak polovina střechy hlavní lodě kostela a většina oken," uvedla starostka Hrobčic Jana Syslová.

Záchranné práce začaly

Areál kostela sv. Jakuba je dominantou zdejší krajiny Českého středohoří snadno rozeznatelnou z širokého okolí a je unikátním dokladem ucelené stavební fáze pozdního klasicismu, nenarušené stavebními zásahy z mladšího období.

Kostel jako celek je ve špatném stavu, přesto se o jeho záchranu pokoušíme, aby tato unikátní památka nezanikla a Hrobčicko získalo důstojný společenský prostor a expozici o své historii. Tím, že je kostel prázdný a není církví využíván již od 70. let, bychom ho rádi využili jako společenské centrum pro celé hrobčicko, které zde citelně chybí.

V zrekonstruovaném kostele bude dostatek místa pro putovní výstavy i stálou expozici o historii Hrobčicka.

Předpokládané náklady I. etapy 2013 projektu záchrany kostela v Mrzlicích, která zahrnuje kompletní rekonstrukci střechy a oken kostela jsou přibližně 2 milióny korun.

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.