19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Z Mostecka

Z Litvínovska

Ze sportu

Obrnice - Z Mostu přes Obrnice do Českých Zlatníků se v sobotu 27. dubna mohou vydat příznivci poznávacích túr, výletů a pohybu v přírodě vůbec, kteří zhruba čtyřkilometrovýn pochodem symbolicky zahájí letošní turistickou sezonu. V cíli je čeká druhý ročník slavnosti Vítání jara.

 

„K zahájení turistické sezony organizované mosteckým magistrátem jsme se poprvé přihlásili loni. Po velkém úspěchu slavnosti v Českých Zlatníkách jsme se rozhodli tuto oslavu jara organizovat pravidelně i v dalších letech, chceme tak založit novou tradici,“ vysvětlila starostka Obrnic (i sousedního Chanova a Českých Zlatníků) Drahomíra Miklošová.

Slavnost začíná v 11:00 hodin. Patřičnou atmosféru na místním hřišti navodí – stejně jako loni – turnaj v nohejbalu. Nejen aktivní sportovci pak mohou využít nabídky zapůjčení elektrické dvoukolky segway. Velcí i malí se mohou těšit na tři vystoupení pražské divadelní společnosti Kejklíř. Místní hostinec Podkova zajistí po celý den občerstvení, chybět nebudou klobásy a pivo. Své kuchařské umění předvedou i místní ženy, jež si při různých příležitostech už vysloužily uznání svými domácími škvarkovými plackami či sladkými koláči a kremrolemi.

„Nabídkou dobrých vín jistě nezklameme ani milovníky tohoto ušlechtilého moku. I v tomto případě tak připomeneme dnes už zaniklou tradici pěstování vinné révy na okolních svazích. Důkazem, že se této činnosti naši předkové hojně věnovali, je trs hroznového vína vévodící našemu obecnímu znaku,“ doplnila Miklošová.

INFOBLOK:

Obec Obrnice se nachází v údolí chráněné krajinné oblasti České středohoří nedaleko města Mostu. Je správní jednotkou také pro sousední Chanov a České Zlatníky. V obci žije necelých 2 500 obyvatel, dle takzvané Gabalovy studie tvoří téměř 40 procent z nich muži, ženy a děti romského etnika. Soužití Čechů s Romy bylo donedávna velkým problémem Obrnic, současnému vedení se ale podařilo v poměrně krátkém čase situaci změnit. Obec s ročním rozpočtem zhruba 30 milionů korun získala dosud dotace v celkové výši kolem 120 milionů korun. Právě usilovná příprava projektů se žádostí o granty vedla i k úspěchu v práci se sociálně slabými občany, kteří jsou v mnoha případech těžce zadluženi. Z příspěvků ministerstev či EU se například podařilo opravit základní a mateřskou školu, vybudovat kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení, či zapojit zejména Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.