Z Mostecka

Z Litvínovska

Ze sportu

Königstein/Drážďany - Před 200 lety bylo Sasko hlavním dějištěm napoleonských válek, které vyvrcholily bitvou u Lipska. Pevnost Königstein nyní k tomuto výročí otvírá jako první ve Svobodném státě Sasku velkou historicko-dokumentační výstavu.  K této i k ostatním expozicím na Königsteinu jsou k dispozici české texty.

Před 200 lety, dne 20. června 1813 navštívil Napoleon Bonaparte pevnost Königstein. K tomuto výročí je od 19. dubna otevřena nová výstava s názvem "Napoleon a Sasko - smlouva s ďáblem?". Výstava potrvá až do 3. listopadu 2013.

Napoleonskou éru v Sasku přiblíží návštěvníkům pevnosti celá řada zapůjčených exponátů a historických dokumentů. Expozice začíná rokem 1806, kdy byla  u Jeny (Auerstedt) poražena prusko-saská armáda. Po této bitvě se Saské kurfiřtství přidalo na stranu svého dosavadního soupeře - Francie.  Na oplátku povýšil Napoleon Saské kurfiřtství na království a  z kurfiřta Friedricha Augusta III. se stal král Friedrich August I.

Za toto spojenectví zaplatilo Sasko vysokou cenu. V následujících letech bojovala saská armáda s těžkými ztrátami po Napoleonově boku proti Prusku, Rakousku a Rusku. S porážkou Francie v ruském tažení roku 1812 a  porážkou v bitvě národů u Lipska v následujícím roce, byl osud Saska zpečetěn. Na Vídeňském kongresu ve Vídni v roce 1815 rozhodli vítězové Prusko, Rakousko a Rusko, že polovina území Saského království připadne Prusku.

Výstava „Sasko a Napoleon - smlouva s ďáblem" vykresluje prostřednictvím velkého množství historických exponátů živý obraz těžkých následků saského spojenectví s Napoleonem.

Celkem 19 různých institucí zapůjčilo materiály a dodalo obrazové předlohy. Nejvzácnějším exponátem je originální Napoleonův dvourohý klobouk tzv. bicorn či česky „dvourohák". Tento exponát na výstavu zapůjčilo Armádní muzeum v Paříži. Napoleon měl onen klobouk na hlavě ve Francii při své poslední bitvě roku 1814.  Nepřehlédnutelným  exponátem je 16 čtverečních metrů velká mapa Saska, nalepená na podlaze výstavní síně. Názorně dokumentuje hranice Saska v letech 1806 a 1815 i místa jednotlivých bitev. Kromě toho výstava prezentuje bojové scény a dobové portréty významných osobností, jakož i velké množství historických zbraní.


KDY: 19.04.–03.11.2013 | pevnost je otevřena denně 9–18 h | pokladna zavírá o hodinu dříve

KDE: Magdalenenburg /Magdalénin hrad, Pevnost Königstein | cca 30 km JV od Drážďan, cca 10 km od města Pirna | adresa: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen)
příjezd/mapa http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html 

VSTUPNÉ: 8 €/ 6 € | rodinné tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp. 21 € | skupinové slevy |

AUDIOGUIDE v češtině 2,50 € (k dispozici jsou i další jazyky) | ke každému audioprůvodci za 2,50 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma 

INTERNET
Informace v češtině  http://www.festung-koenigstein.de
Zpravodaj z pevnosti http://www.festung-koenigstein.de/index.php/abonovat-bulletin.html (česky)
Německý facebook http://www.facebook.com/SchonErobert
Český blog http://www.drazdany.info/koenigstein

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.