24. ledna 2017 Svátek má Milena

Most - Mírná zima probudila klíšťata. Podle odborníků jsou kvůli teplému počasí tito parazité aktivní i v prosinci a v lednu, což jindy neplatí. S tím souvisí i prakticky celoroční hrozba nemocí, které klíšťata mohou přenášet.

Klíště. Ilustrační fotoVšeobecná zdravotní pojišťovna nabídla v uplynulém roce svým klientům zvýhodněnou možnost očkování proti klíšťové encefalitidě. Nabídku využilo 13 751 lidí a VZP jim vyplatila více než 9,2 milionu korun. Největší zájem projevili klienti na jižní Moravě, Vysočině a na jihu Čech. Ze všech očkování, na které loni VZP přispívala, byl větší zájem už jen o chřipku.

Čísla za loňský rok ukazují, že lidé jsou si rizik spojených s klíšťaty vědomi a mají také větší zájem se proti nim chránit. Na očkování proti klíšťové encefalitidě totiž VZP přispívala i v dřívějších letech, ale například v roce 2011 o to projevilo zájem jen 3 378 lidí. Loňský počet očkovaných tak představuje ve srovnání s rokem 2011 nárůst o 307 %.

S rostoucím zájmem o prevenci pak logicky klesá počet nakažených. V roce 2011 jich bylo 1 526, ale již o rok později jen 1 188. Jejich léčba stála bezmála 35 milionů korun. Česká republika dlouhodobě patří mezi země s největším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.


 

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje, atd. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky – ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt.


 

VZP loni nabízela zvýhodněné preventivní očkování vakcínou FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER svým klientům od 16 let věku. Finanční příspěvek ve výši až 750 Kč mohli získat po zakoupení a aplikaci prvních dvou dávek základního nebo základního zkráceného očkovacího schématu.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.