23. ledna 2017 Svátek má Zdeněk

Most - Kriminalisté v minulých dnech ukončili vyšetřování pět let starého případu veřejné zakázky na nákup zdravotnické techniky pro společnost Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji obhospodařuje pět nemocnic včetně mostecké. V případu je trestně stíháno pět bývalých členů představenstva akciové společnosti. Policisté už státnímu zastupitelství poslali návrh na podání obžaloby.

Za ušetřené desítky milionů mohly být do nemocnic v kraji koupené třeba lepší vozíky na pacienty. Ty současné vzbuzují v pacientech hrůzu. Ilustrační foto

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele.

"Cenovou nabídku v celkové výši přibližně 417 milionů korun pak měli akceptovat, přestože měli vědět, že akciová společnost Krajská zdravotní mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji, kdy svým jednáním měli způsobit této akciové společnosti škodu ve výši cca 82 milionů korun," uvedl Jaroslav Ibehej z ÚOKFK.

Všechny osoby jsou stíhány pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku  a trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Uvedené osoby jsou dále obviněny z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, a to v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.

"Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK však byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace v dané době (rok 2008) u obdobných projektů řádově několikanásobně nižší. Zpracované projekty navíc neměly odpovídat svojí kvalitou požadovaným standardům. Přesto však obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur za poradenství. Tímto jednáním měli způsobit akciové společnosti Krajská zdravotní škodu ve výši cca 38,5 milionů korun," doplnil Jaroslav Ibehej.

Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl odeslán na Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě.

Podle serveru www.ceskenoviny.cz, který provozuje Česká tisková kancelář, byl v době sporné zakázky v představenstvu Krajské zdravotní René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák, Tomáš Indra a Petr Fiala. Posledně jmenovaného dosadili v minulých dnech na pozici ředitele Krajské zdravotní krajští radní.

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.