19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Mostecko - Mostecko je v republikovém žebříčku nezaměstnanosti na třetím místě. Na konci února zde žilo 13,9 procenta lidí bez práce. Zaměstnání si více hledají už jen v Bruntále (15%) a Jeseníku (14,5). K 28. únoru 2014 hledalo práci v celé republice celkem 625 390 lidí. Podíl nezaměstnaných zůstal na hodnotě 8,6 %, to je o půl procentního bodu více než v únoru loňského roku.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 16,3 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (65,7), Karviná (63), Hodonín (45,7), Třebíč (45,6) a Chomutov (45). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 4 137 vhodných pro OZP.

"I když únor patří mezi měsíce, kdy se nezaměstnanost většinou vyšplhá nejvýš, letos, i díky mírné zimě, absolutní počet lidí bez práce ve srovnání s lednem naopak klesl. A meziměsíčně se snížil o více než 33,5 tisíce i počet nově zaevidovaných uchazečů o zaměstnání. Tento trend by měl pokračovat i v březnu, kdy se začnou rozbíhat některé z přerušených sezónních prací zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví a turistickém ruchu. Pozitivně by mohlo ovlivnit vývoj na trhu na práce i postupné oživování ekonomiky," uvedla Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti se základním vzděláním a vyučení. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety a uchazeči nad 50 roků. Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali administrativní pracovníci, montážní, manipulační, pomocní a nekvalifikovaní dělníci, řemeslníci, prodavači, číšníci, servírky či zedníci.

Kdo má nejvíc šancí najít práci?

Zaměstnavatelé měli v únoru zájem nejčastěji o strážné, seřizovače, obsluhu CNC strojů a obráběcích strojů, soustružníky, frézaře, svářeče, kovodělné dělníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, dále pracovníky v logistice, gastronomii a pomocné pracovníky ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, operátory call center, řidiče nákladních automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky. Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (3,7 %), Praha-západ (4,6 %), Mladá Boleslav (4,9 %), Praha (5,4 %), Plzeň – jih (5,6 %) a Rokycany (5,8 %).

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.