4. prosince 2016 Svátek má Barbora

Teplice - V pátek začíná 12. ročník Mezinárodního festivalu animované tvorby AniFest. Akci odstartuje v pátek v 8:30 pásmo nových českých večerníčků a slovenské pohádky.

Oficiální zahájení pak proběhne ve stejný den v 19:30 v Koncertním sále Domu kultury v Teplicích za přítomnosti všech osobností festivalu včetně čestného prezidenta, britského animátora a režiséra Geralda Pottertona. Následovat bude projekce filmu Žlutá ponorka s hudbou Beatles, na které se slavný animátor podílel. AniFest proběhne ve dnech 26. dubna až 1. května 2013 současně v Teplicích, Krupce a Duchcově a každý den nabídne řadu atraktivních filmů pro malé i velké fanoušky animované tvorby včetně pestrého doprovodného programu.

„Šestidenní festivalový program má co na nabídnout všem generacím diváků. Na své si přijdou děti v pásmech večerníčků a pohádek. Dospělí ocení zvláště soutěžní celovečerní animované a loutkové filmy, nenarativní tvorbu a další snímky, které již sklízí úspěchy na filmových přehlídkách ve světě," láká na akci Petr Šplíchal, ředitel festivalu AniFest. Na filmové projekce je bude zvát unikátní festivalová znělka, která pochází z dílny výtvarníka a animátora Noro Držiaka, držitele ocenění Český lev za film „Alois Nebel".

Soutěžní snímky AniFestu

O vítězství v letošní soutěžní přehlídce animovaných snímků AniFest usiluje celkem 149 finálových titulů z více než 1400 přihlášených filmů. Na plátnech se promítnou také snímky od předních světových autorů např. dua Vladimira Leschiova a Kaspara Jancise (Estonsko, Lotyšsko), Atsushiho Wady (Francie), Reginy Pessoa (Portugalsko), Ivana Maximova (Rusko) či Ülo Pikkova (Estonsko). České publikum bude moci ocenit také díla, která zazářila na přehlídkách vyhlášených filmových festivalů, jako je belgický snímek „Oh Willy..." oceněný Evropskou asociací animovaného filmu Cartoon d´Or či nejlepší film posledního Montrealského festivalu „Junkyard" holandského režiséra Hisko Hulsinga. Českou animovanou scénu zde zastoupí např. Tramvaj" Michaely Pavlátové (Annecy International Animated Film Festival) nebo nejnovější 3D večerníček Libora Pixy „Nejmenší slon na světě" a další.

V nejsledovanější kategorii AniFestu, Celovečerní animované snímky, se představí tři kandidáti, kteří již dosáhli ocenění nebo nominace na řadě světových festivalů. Český divák bude moci zhlédnout filmy „Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe", „Vánoce Waltera a Tandooriho" a „O Apóstolo".

AniFest pro nejmenší – dětský program

V programu určeném pro mateřské a základní školy se letos představí známé postavičky televizních večerníčků i novodobá tvorba v pásmech „To nejlepší z Večerníčku", „Nové české večerníčky" a „Slovenské pohádky". Na počest dvou významných osobností animované tvorby, Vladimíra Jiránka a Břetislava Pojara, zařadili organizátoři do programu výběr děl těchto významných tvůrců. Atraktivní je pro malé diváky i Mezinárodní soutěž filmů vytvořených dětmi od 12 let. Pro středoškolské studenty je určená přehlídka tvorby absolventů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a FAMU.

Doprovodné aktivity pro malé i velké diváky

Každoročně vyhledávané jsou tzv. „Školičky animace", animační dílny určené pro děti. Pod vedením zkušených lektorů se účastníci seznámí s animačními technikami a od profesionálů se dozví vše o výrobě tohoto druhu filmu. V pracovní dny jsou animátorské workshopy vyhrazené pro školy, o víkendu se jich pak může zúčastnit i veřejnost. Každý festivalový den je zakončen ve Festivalovém stanu koncertem různých žánrů od pop music, přes blues až po rock. Hlavní hvězdou bude anglická zpěvačka Liz Green, dále česká revival skupina Brouci Band, přední český akustický kytarista Slávek Hanzlík a další.

Přesně podle motta letošního AniFestu „animace, rytmus a hudba" zařadili organizátoři mezi projekce i snímky pevně spojené s hudbou. V soutěži nenarativní tvorby se představí celkem 12 experimentálních snímků z celého světa, českou scénu zde zastupuje „Monoskop no.3" od Martina Búřila. Z dalších kategorií lze vyzdvihnout celovečerní film „O Apóstolo" s hudbou Philipa Glasse a mezi nesoutěžními snímky je to „Heavy Metal", „Pink Floyd: The Wall" a „Velký rockový podfuk".

Čínští animátoři ve speciální projekci

Ukázkám animované tvorby z Číny bude věnován sobotní program „Panorama čínské animace", který proběhne od 11:30 do 13:30. Podpořit čínské autory přijede také početná delegace zástupců z této země včetně pedagogů vyučujících animaci na Communication University of China - The School of Animation and Digital Arts. Po skončení projekce a přednášky proběhne diskuze s  čínskou delegací.

Čínská animace má své zástupce i v jednotlivých soutěžních kategoriích, např. mezi nenarativními filmy se představí „Double Fikret" (Chaj-jang Wang) a „Recycled" (Lej Lej) a o úspěch mezi studentskými snímky bude usilovat „Between 12:00" (Chien-Chieh Huang).

Praktické informace pro návštěvníky AniFestu

Vstupné - FESTIVAL PASS

6 dní 600 Kč (480 Kč * / 300 Kč **)

3 dny 400 Kč (320 Kč * / 200 Kč **)

1 den 200 Kč (160 Kč * / 100 Kč **)

* sleva pro členy Asociace českých filmových klubů po předložení průkazu

** sleva pro děti od 6 do15 let, sleva pro studenty a držitele průkazů TP, ZTP/P po předložení průkazu

Děti do 6 let mají vstup na projekce ZDARMA.

-        Vstupné na jednotlivé projekce je 65 Kč, prodej v Domu kultury Teplice.

Na Open air projekce v letním kině a na zámku Duchcov, projekce v kině Lípa v Duchcově a v kině a v Domě kultury v Krupce je vstup zdarma.


Jak na festival:

Trasa Teplice – Duchcov doporučujeme autobusovou dopravu z důvodu větší vzdálenosti vlakového nádraží v Duchcově od festivalových lokalit. Autobus směr Duchcov odjíždí po-pá každou hodinu v HH.19 a HH.50, o víkendu jezdí ve čtyřicetiminutových intervalech. Cesta trvá cca půl hodiny a doporučené zastávky jsou: Teplice – Hlavní nádraží a Duchcov – Teplická.

Trasa Duchcov – Teplice: autobus směr Teplice odjíždí ze zastávky Duchcov – Teplická po-pá každou hodinu v HH.21 a HH.51, o víkendu jezdí ve čtyřicetiminutových intervalech. Cesta trvá cca půl hodiny.

Trasa Teplice – Krupka doporučujeme autobusovou dopravu. Autobus směr Krupka odjíždí po-pá každou hodinu v HH.05, o víkendu jezdí v devadesátiminutových intervalech. Cesta trvá cca 22 minut a doporučené zastávky jsou: Teplice – Zámecká zahrada a Krupka – Bohosudov, Komenského.

Trasa Krupka – Teplice: autobus směr Teplice odjíždí ze zastávky Krupka / Bohosudov, Komenského po-pá každou hodinu v HH.22, o víkendu jezdí v devadesátiminutových intervalech. Cesta trvá cca 22 minut.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.