24. ledna 2017 Svátek má Milena

Litvínov - Máte starší automobil, který nesplňuje nejnovější ekologické limity? Pak se možná nedostanete do center některých měst. Litvínov se mezi ně ale nepřiřadí, i když by mu omezení dopravy umožnil nový zákon o ovzduší platný od loňského září.

"Vzhledem k neexistenci vhodných objízdných tras, k nutnému zachování průjezdu přes město do horských obcí i směrem do Meziboří, k množství zákonných výjimek u vozidel občanů města, podnikatelů a jejich aktivitám i faktu, že měření kvality ovzduší ve městě zcela nepotvrzují rozhodující vliv dopravy na celkovou kvalitu ovzduší, rada nedoporučuje zastupitelům využití tohoto institutu," tlumočila rozhodnutí litvínovských radních Margita Chalásová z litvínovské radnice. Potvrdit to ještě musí městští poslanci.

Zavedení nízkoemisních zón omezujících vjezd vozidel do částí měst umožňuje nový zákon o ovzduší platný od 1. září 2012. Jeho užití se předpokládá především ve velkých městech trpících např. při průjezdech centra významnou dopravní tepnou, dále v lázeňských městech, ale možné je uplatnění i v oblastech s dlouhodobě výrazně zhoršenou kvalitou ovzduší, např. prachovými částicemi.

Ze 181 dnů se hodně prášilo 16krát

Vývoj situace kolem znečištění ovzduší prachovými částicemi PM10 analyzoval odbor životního prostředí podle dostupných údajů z měření stanice Zdravotního ústavu Ústí nad Labem umístěné na Krušnohorské poliklinice v Litvínově. "Za období 181 dnů v analyzovaném období září 2012 – únor 2013 došlo k překročení stanoveného průměrného 24hodinového limitu 50 mikrogramů na metr krychlový vzduchu v 16 případech. Průměrná dosahovaná dlouhodobá hodnota byla v hodnoceném období podlimitní, a to 32 mikrogramů na metr krychlový vzduchu," připomněla Margita Chalásová

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.