23. ledna 2017 Svátek má Zdeněk

Litvínov - Fenka Ťapka z litvínovského psího útulku úspěšně zvládla zkoušky canisterapie. Může pomáhat léčit lidi. I přesto, že sama má velký hendikep. Vystačit si totiž musí jenom se třemi tlapkami. Jedna přední jí chybí.

Spolu s vedoucím psího útulku Štefanem Horským se na zkoušky dlouho připravovali. Zkoušky totiž nejsou jen o psu, ale i o jeho pánovi. „Pes musí mít všechny předpoklady k tomu, aby se uměl chovat v přítomnosti nemocných lidí či lidí se zdravotním hendikepem. Ťapka je v tom výborná. Stejně tak je ale nutné, aby zkoušky složil i psovod. Když jsem poznal, že Ťapka má pro canisterapii nadání, začali jsme cvičit. Spolu s lidmi ze sdružení Aaja jsme docházeli do litvínovského Klubíčka, které navštěvují i děti se zdravotním hendikepem. Teď, když jsme úspěšně složili zkoušky, můžeme navštěvovat Klubíčko i sami, pomáhat nemocným lidem v léčebně dlouhodobě nemocných, můžeme také potěšit návštěvou seniory v domovech a penzionech," říká Štefan Horský.

Ťapka za svůj výkon při zkouškách dostala dekret, který ji opravňuje k „terapii psem". Užila si ho ale jen krátce. Už při cestě domů ze zkoušek někdo jejímu pánovi vykradl auto a spolu s doklady zmizel i dekret. „Je to škoda, ale necháme udělat opis. Ťapku v její touze pomáhat lidem nezastaví žádná překážka," uzavřel Štefan Horský.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.