24. ledna 2017 Svátek má Milena

Mostecko - Praská flájská přehrada pod tíhou vody? Je zaplavená silnice u Lomu? Nikoliv, jde pouze o takzvaný "informační šum", který se začal objevovat dnes mezi lidmi. Zjišťovali jsme pro vás celý den aktuální informace, tady je jejich shrnutí.

Přehrada je v pořádku

Jako jedna z nejzávažnějších informací se dnes na sociální síti Facebook objevila v jedné diskuzi zpráva, že praská hráz přehrady Fláje na Mostecku. Příspěvek se ale ukázal jako mylný. Podle mluvčího Povodí Ohře se pouze hladina přehrady dostala k přelivu, kterým začala přepadat. Jde tedy o naprosto normální a kontrolovanou situaci. Povodí pak pouze vydalo jednu oficiální informaci k přehradám, konkrétně k té Nechranické. "Dnes, 3. června 2013, od 16:00 hodin dojde k postupnému zvyšování odtoku z vodního díla Nechranice. Postupnými kroky dojde ke zvýšení odtoku ze současných 180 m3/s na 220, 240 a 260 m3/s. Tato manipulace se projeví v Lounech přibližně od dnešních 21:00 hodin do 4. června 2013 02:00 hodin," uvedl mluvčí firmy Jan Svejkovský.

Flájský potok dosáhl už v noci na neděli třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Voda valící se z kopců zaplavila i sklepení několika domů a chat. Dobrovolní hasiči Nová Ves v Horách podle zástupce velitele jednotky Petra Thiela v Českém Jiřetíně pomáhali s plněním pytlů s pískem, které posléze pokládali na vozovku, kudy se valila voda. Třetí povodňový stupeň platil na potoku ještě v pondělí v půl sedmé večer. Druhý povodňový stupeň potom platil ve stejnou dobu ještě na Bílém potoce.

Silnice jsou průjezdné

Mostecko leží sice mezi klasické záplavové oblasti, voda přesto působila problémy hlavně řidičům na silnicích. Kvůli velkým kalužím je stále zapotřebí opatrnosti na cestě mezi Mostem a Litvínovem. Zatopená je zpoloviny také část silnice mezi Braňany a Mariánskými Radčicemi. Místo není označené dopravní značkou, je průjezdné jedním jízdním pruhem.

Policie ve svém dopravním zpravodajství informuje (ZDE), že od 3. 6. 2013 09:30 do 4. 6. 2013 09:35 je částečně uzavřena část silnice 256 v obci Mariánské Radčice z důvodu zaplavení vozovky vodou z polí. Tato informace je již neplatná, silnice je zcela bez problému sjízdná.

Kde čerpat aktuální informace?

Ústecký kraj zřizuje krizovou telefonní linku s nepřetržitou službou 800 876 011, na níž se lidé dozvědí základní informace o formách pomoci a opatřeních včetně rad, jak se v případě ohrožení zachovat. „V akutních případech doporučujeme občanům především kontaktovat složky integrovaného záchranného systému a městské a obecní úřady," sdělila Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.


 

Informace Krajského úřadu Ústeckého kraje k povodním 2013:

http://www.kr-ustecky.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=450018&id_ktg=99414

Informace k stavům a průtokům na vodních tocích  (Povodí Ohře):

http://www.poh.cz/portal/sap/cz/index.htm

Informační portál ČHMÚ:

http://www.chmi.cz

Projekt digitálního povodňového plánu ORP Litvínov (SESO):

http://dvt-info.cz/web_seso/dvt_dpp/pub_4206/


 

Informace pro občany:


Co dělat když hrozí povodně

Jak volat na tísňovou linku

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.