19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Mostecko - Tisíce lidí na Mostecku a Ostravsku nemusí mít dál obavy, že jim stát zabaví jejich domovy kvůli uhlí. Z programu dnešního, patrně posledního, jednání Nečasovy vlády byl v jeho průběhu stažen věcný záměr tzv. velké novely horního zákona. V ní ministr průmyslu Martin Kuba mimo jiné navrhoval, aby byla obnovena možnost vyvlastnění soukromých domů a pozemků pro potřeby těžby uhlí a uranu.

Greenpeace a Zelený kruh stažení novely z jednání přivítaly. Zároveň upozorňují, že Nečasova vláda už vyvlastnění neobnoví.

Paragrafy umožňující vyvlastnění jakékoli nemovitosti kvůli těžbě vyškrtl na návrh Nečasovy vlády parlament v loňském roce. Úprava platí od 15. ledna letošního roku. Ministr Kuba však ve věcném záměru tzv. velké novely horního zákona navrhl jejich obnovení, byť ve zpřísněné podobě. Materiál narazil v meziresortním připomínkovém řízení na odpor koaličních partnerů a na dnešní jednání vlády byl proto předkládán s rozporem. Na „bojové" hlasování však nakonec nedošlo – materiál byl z jednání úplně stažen.

Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu uvedl: „Je to skvělá zpráva pro desítky tisíc lidí na severu Čech i Moravy. Pan ministr Kuba chtěl znovu umožnit, aby jim někdo mohl sebrat dům jen proto, že je pod ním ložisko uhlí. Podle našich informací ale svůj návrh sám stáhl z jednání poté, co pro něj nenašel dostatečnou podporu."

„Vyškrtnutí totalitních vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona je dost možná jediný opravdu skvělý a užitečný škrt, který Nečasova vláda provedla. Dala tak jistotu tisícům obyčejných lidí na Mostecku a Ostravsku, jejichž domovy by chtěly vyvlastnit a zbourat těžební společnosti. Bylo by absurdní, kdyby se na svém posledním jednání ministři pokusili tuto nespornou zásluhu anulovat. Díkybohu to dopadlo dobře," konstatoval Jan Rovenský z Greenpeace.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.