23. ledna 2017 Svátek má Zdeněk

Most – Obyvatelům bloku číslo 5 v mostecké ulici SNP hrozí již třetí zima bez tepla. Odejít však nechtějí. Za neutěšenou situací obyvatel stojí složité vlastnické vztahy soukromého bytového domu. Tamní lidé jsou odpojeni od dodávek tepla a teplé vody.

Tento týden zasedne zastupitelstvo města, které k rukám dostane petici občanů za odkoupení domu. To jediné může nyní zřejmě lidem pomoci. Dům má několik spoluvlastníků. Ti v bloku nebydlí, na nemovitosti jsou dluhy. „Jedná se o případném prodeji domu," řekl spolumajitel Tomáš Urban z firmy TU5 Mosteckému deníku. Ta městu nabídla podle listu odkup své třetiny domu za nezveřejněnou cenu. Radní v srpnu nabídku odmítli, totéž má udělat zastupitelstvo ve čtvrtek.

„Osobně tento problém sleduji již delší dobu a ač chápu, že město nechce dům kupovat za předraženou, lichvářskou cenu, mělo by začít problém řešit - především v zájmu svých občanů," myslí si poslanec David Kádner (Hnutí Úsvit). „Neumím si představit, že by obyvatelé domu, kteří v domě žijí desítky let, měli strávit třetí zimu bez tepla a teplé vody. To je prostě něco, co by Most řešit měl," dodal politik.

Problémy bloku č. 5 začaly už v roce 1998, kdy město dalo při prodeji přednost třetí straně před sdružením nájemníků. Ti jsou nyní tři a i tak se neumí dohodnout co a jak dál. Možná, že i to je důvod, proč rezignovali na údržbu dobu a ten tak nyní patří mezi nejhorší v okolí. „Zatímco ostatní již mají nové zateplené fasády, tak v č. 5 neteče ani teplá voda. Podle některých jde jen o způsob jak z domu vyhnat zbývající nájemníky a přestavit ho na ubytovnu, což by zhoršilo situaci v okolí," myslí si David Kádner.

Ve chvíli, když se majitelé odpojili od centrálního zásobování teplem, porušili věcné břemeno a městu měli zaplatit pokutu dva a půl milionu. Nikdo ji neuhradil.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.