24. ledna 2017 Svátek má Milena

Obrnice - Obrničtí zastupitelé schválili navýšení provozního příspěvku pro místní základní i mateřskou školu. Základní škola dostane z rozpočtu obce dalších 330 tisíc korun na opravu vnitřního atria školní budovy. Mateřská škola obdrží navíc 250 tisíc korun na dokončení vymalování místností a výměnu koberců za lina.

„Navýšení příspěvku umožní, aby se práce v obou školách stihly ještě do konce letošního roku," uvedla obrnická starostka Drahomíra Miklošová.

Stavební prvky atria - zpevňující zídky ve svahu, chodníky i schodiště - jsou už několik let ve velmi špatném technickém stavu. Vzhledem k hrozícímu nebezpečí úrazu dětí je navíc atrium už delší dobu uzavřené. „V rámci rekonstrukce a údržby školní budovy měly dosud prioritu zásadní stavební úpravy. I v porovnání s novou fasádou školy tak působí zchátralý prostor atria velmi nevzhledně. Žádosti ředitele, který nechal zpracovat odhad nákladů nutných na opravu atria, jsme proto vyhověli a příspěvek na provoz navýšíme," řekla starostka.

Malování tříd a výměna koberců za lina v mateřské škole začaly už v letních měsících, školka je financovala z vlastních fondů. Ukázalo se však, že vzhledem k rozsahu vnitřních prostor objektu peníze nebudou stačit. Ředitelka školky proto požádala o uvolnění prostředků nutných na dokončení prací z rozpočtu obce. „Nové malby na stěnách a stropu ve třídách vyžadují v určitých intervalech hygienické normy. Výměna podlahových krytin už se také nedala odkládat. Původní koberce jsou staré a opotřebené. Lino se navíc lépe udržuje čisté, děti se tak budou pohybovat ve zdravějším prostředí," doplnila Miklošová.

Více peněz letos dostanou i dobrovolní hasiči. Ještě tento měsíc vybraná firma zahájí práce na zateplení hasičské zbrojnice, náklady dosáhnou 1,6 milionu korun. Obci se podařilo získat na tuto investici dotaci ze Státního fodnu životního prostředí, doplatí tak jen zhruba 300 tisíc korun. Investice završí opravy veškerých veřejných budov v majetku obce. V projektu se ale opomnělo na výměnu garážových vrat. Dodávka nových vrat a jejich montáž vyjdou na zhruba 150 tisíc korun, zastupitelé nyní rozhodli o vyčlěnění této částky z rozpočtu.

„Na problém s vraty nás upozornil starosta dobrovolných hasičů Miroslav Caba. Argumentoval, že když už se hasičárna celá opraví, bylo by škoda, aby dojem kazila stará vrata. To jsme uznali. Suma, o kterou jsme posílili letošní příspěvek pro hasiče, vychází z nabídek oslovených dodavatelů vrat," vysvětlila starostka.

 

Obec Obrnice se nachází v údolí chráněné krajinné oblasti České středohoří nedaleko města Mostu. Je správní jednotkou také pro sousední Chanov a České Zlatníky. V obci žije necelých 2 500 obyvatel, dle takzvané Gabalovy studie tvoří téměř 40 procent z nich muži, ženy a děti romského etnika. Soužití Čechů s Romy bylo donedávna velkým problémem Obrnic, současnému vedení se ale podařilo v poměrně krátkém čase situaci změnit. Obec s ročním rozpočtem zhruba 40 milionů korun získala dosud dotace v celkové výši kolem 120 milionů korun. Právě usilovná příprava projektů se žádostí o granty vedla i k úspěchu v práci se sociálně slabými občany, kteří jsou v mnoha případech těžce zadluženi. Z příspěvků ministerstev či EU se například podařilo opravit základní a mateřskou školu, vybudovat kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení, či zapojit zejména Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

 

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.