19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

 

Most - Průsvitný a léta vybydlený panelový dům čekala o víkendu blesková demolice. Proti původnímu plánu šel blok číslo 12 k zemi mnohem rychleji, než se plánovalo.

Na chanovském sídlišti je to již druhá kompletní demolice panelového domu. V roce 2002 šel k zemi blok zničeného a vybydleného paneláku číslo 9. 

Tentokrát město nechalo zbourat blok číslo 12. I když původně byl záměr radnice postupně dům rozebtrat a nechat stát jen první patro. Nakonec se ale město rozhodlo o úplnou demolici. O víkendu se tak do průsvitného domu zakously speciální demoliční stroje, které po částech bouraly panely. V neděli v podvečer už na mítě, kde stál panelák ležela jen hromada betonových kusů a sutě.

Samotnou demolici o víkendu sledovali jen obyvatelé chanovského sídliště. Při demolici došlo i k poškození okna jednoho z bytů protějšího domu. Část spadlého betonu totiž dopadla na okno a skončila údajně i v bytě jednoho z tamních nájemníků.

Demolici domu zajistily Technické služby města Mostu za zhruba 3,5 milionu korun. "V ceně je zahrnuta nejen samotná demolice, ale také zajištění projektové dokumentace, odvoz materiálu, jeho likvidace, terénní úpravy, jejich rekultivace a následná čtyřletá pěstební péče," říká mluvčí města Alena Sedláčková.

Na mosteckém sídlišti Chanov byl v minulosti kompletně opraven blok domu číslo 8, kde 24 starých bytů nahradilo 26 bytů sociálních. Pokračuje se i v opravách dalších domů a další demolice již magistrát neplánuje. Městu se na opravy podařilo získat desítky miliónů korun z Evropské unie.

V Chanově jsou i další panelové domy ve špatném nebo nevyhovujícím technickém stavu, na jejich opravu nebo kompletní demolici se město nechystá. Na chanovském sídlišti žije nyní  přibližně jeden tisíc obyvatel, drtivá většina z nich jsou Romové.

Chanovská sociálně vyloučená lokalita vznikla na konci 70. let minulého století. Do tehdy 12 nově postavených panelových domů byli sestěhování Romové z mnoha oblastí. Vzniklo tam tak romské ghetto.

VIDEOREPORTÁŽ Z DEMOLICE BLOKU12:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.