19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Most/Teplice - Devět speciálně vyškolených strážníků Městské policie Most dnes absolvovalo cvičný trenažér polygonu Hasičského záchranného sboru v Teplicích.

Strážníci z Mostu jsou totiž zároveň i členy Sboru dobrovolných hasičů v mosteckých Rudolicích a v rámci pravidelného ročního proškolování v dýchací technice musejí strážníci absolvovat i hasičský polygon.

Jednotka speciálně vyškolených mosteckých strážníků totiž často zasahuje jako první i u požárů, kdy ještě před příjezdem profesionálních hasičů v dýchacích přístrojích vnikají například do zakouřených bytů a dalších prostor. 

V zásahových vozech MP tak vybraní strážníci-dobrovolní hasiči vozí i dýchací přístroje. V minulosti je už několikrát rovněž při "ostřém" zásahu museli použít.

A stejně jako profesionální a dobrovolní hasiči, tak i tato vybraná skupina mosteckých strážníků proto musí absolvovat roční proškolení ve výcvikovém polygonu u teplických hasičů.

"Strážníci z Mostu tak absolvují stejný výcvik. Čekalo je zdolání třiceti metrů na automtickém žebříku, dvě minuty na rotopedu, 25 úkonů na kladce a poté samotný průlez polygonem," popsal výcvik Stanislav Kvasňa z chemické služby HZS Teplice.

Na trenažéru jsou simulovány například dopravní nehody, požáry, ale i zřícené budovy a další katastrofy. Iluze skutečného zásahu je tam doplněna zvukem sirén, kouřem ale také křikem a srdcervoucím pláčem dětí, které střídá řinčení skla, praskání ohně nebo skřípání brzd aut.

Protiplynovým polygonem v Teplicích projde ročně až 900 lidí, nejde ale jen o hasiče. Stále častěji své dovednosti testují například i policisté nebo vězeňská služba. V rámci Dne otevřených dveří u teplických hasičů si klece simulátoru mohou projít dokonce i nejmenší návštěvníci, pochopitelně z bezpečnostních důvodů ale bez dýchacích masek. Pracovník chemické služby teplické požární stanice Stanislav Kvasňa řekl, že pohyb hasičů uvnitř protiplynového polygonu z bezpečnostních důvodů hlídá deset infračervených kamer a obsluha trenažéru každý pohyb lidí uvnitř sleduje také na monitorech.

VIDEOREPORTÁŽ Z VÝCVIKU V POLYGONU:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.