4. prosince 2016 Svátek má Barbora

Mostecko – Pětadvacetitisícovou pokutu mohou dostat lidé při jarním vypalování staré trávy. Před takovým počínáním nyní varovali hasiči z Ústeckého kraje. Původně neškodný oheň může mít za následek i oběti na životech.

„Plošné vypalování staré trávy i ostatních porostů je zákonem o požární ochraně zakázáno. Fyzické osobě, která vypaluje posrosty, lze uložit pokutu do výše 25 tisíc korun," vypočítává mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan.

Nejde o žádnou legraci. Co vše se může při pálení porostů stát? „Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt nebo plochu podobnou té spalované a to po povrchu suché vegetace, zanesením ohně větrem nebo i proudy horkých spalin s jiskrami a přenesením ohně v podloží. Poslední nebezpečí je aktuální zvláště v lesích nebo na plochách, kde je silnější vrstva lesní hrabanky nebo nedostatečně mineralizovaných zbytků organických látek z dřívější vegetace," dodává Lukáš Marvan.

Oheň může „doputovat" na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech. „Bohužel může nastat i udušení lidí v kouři a uhoření při nezvládnutém, původně jen malém kousku vypalované plochy," varuje před fatálními následky mluvčí hasičů.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.