23. ledna 2017 Svátek má Zdeněk

Most – Koupili jste si burčák ve stánku před mosteckým Kauflandem a příliš vám nechutnal? Není divu. Neprošel totiž testy Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Obsahoval pětkrát méně alkoholu, než udávají normy. O výsledcích analýz odebraných vzorků inspekce informovala tento týden ve středu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dokončila laboratorní analýzu více než poloviny vzorků burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM), které odebrala v rámci letošní prodejní sezóny. „Rozbor prokázal nevyhovující parametry u pěti vzorků ze 41, u kterých byla dosud analýza ukončena,“ uvedl Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI.

Velbur nevyhověl, místní vinař ano

Mezi dvěma zkoumanými vzorky z Mostu nevyhověl burčák společnosti Velbur, která jej prodávala ve stánku před mosteckým Kauflandem. Výrobcem nápoje bylo Rodinné vinařství Jedlička a Novák z Brna. A v čem byl burčák špatný? Skutečný obsah alkoholu měl nižší než 0,2% objemu, ČZHM však musí obsahovat min. 1% skutečného obsahu alkoholu. Inspekce takový prohřešek považuje za falšování.

Druhý vzorek z Mostu z Českého vinařství Chrámce byl v pořádku.

Inspekce letos prověřila 624 prodejních míst burčáku a ČZHM a v 74 případech odebrala vzorek pro analýzu v laboratoři. Součástí převážné většiny kontrol je senzorické hodnocení nabízeného zboží, kontrola průvodní dokumentace a hygieny prodeje.

S prodejci nevyhovujících vzorků SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce. Inspekce bude pokračovat v odběrech vzorků burčáku a ČZHM do konce prodejní sezóny 30. listopadu 2013.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.