19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Klíny - Záchranáři na Mostecku dnes slavnostně otevřeli na Klínech nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Ústeckého kraje. Na Klínech v pronajatém objektu slouží už od začátku prosince.

Vedení záchranné služby kraje rozhodlo o zřízení výjezdové základny ZZS kůli zlepšení dojezdového času posádek záchranných služeb v horských oblastí Mostecka. Především v zimních měsících totiž mohl nastat problém s dojezdem k pacientům do vzdálenějších horských oblastí Mostecka. Ředitel ZZS Ústeckého kraje Ilja Deyl k tomu podotkl, že to byl takéo hlavnícíl, proč kraj zřídil podobnou výjezdovou základnu na Klínech. Další by měla pak být zprovozněna v Úštěku na Litoměřicku. 

Zákon totiž záchranným službám nařizuje, že pomoc musí být u pacienta maximálně do dvaceti minut, což osádky ZZS, které doposud vyjížděly z Litvínova nemohly splnit kvůli velké vzdálenosti. Právě proto kraj rozhodl, že nechá vybudovat na Klínech detašované pracoviště ZZS.

Problémem však zůstává fakt, že zatím jde jen o zkušební provoz a záchranáři na Klínech tak od prosince slouží jen dvanácti hodinové směny, bez nočních služeb. Ve večerních a nočních hodinách tak do vzdálenějších lokalit horských oblastí Mostecka budou jezdit osádky záchranných služeb z Litvínova nebo Mostu! Zákon přitom hovoří jasně o nutné dosažitelnosti lékařské péče záchranky, nikoliv o tom, že v horských lokalitách mají tamní obyvatelé tuto péči pouze na 12hodin, pak mají patrně smůlu! A pomoci se tak dočkají v daleko delším čase, než pokud by na stanovišti sloužili záchranáři po celých 24 hodin.

 

Někteří starostové horských obcí poukazují také na to, že zatímco u hasičů už příhraniční spoluprce s Němci dávno funguje, u záchranné služby zatím nikoliv a to i přesto, že jim kraj slíbil, že do konce roku bude i tento problém vyřešen. Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Stanislav Rybák k tomu uvedl, že na této situaci se podepsaly především mimořádné volby,  neboť sněmovna v minulém složení nestihla ratifikovat smlouvu mezi Českou republikou a Německem. "Ze strany kraje je ale vše připraveno i na příhraniční spolupráci a nyní vše záleží na vládách ČR a Německa," podotkl náměstek Rybák. 

VIDEOREPORTÁŽ ZE ZZS KLÍNY:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.