Pozůstatky úterního požáru v objektu v Lidické ulici v Mostě. Foto: redakce
Most

Most – Situace v Lidické ulici v Mostě vyvrcholila. V těsné blízkosti tamní mateřské školy začaly Technické služby města Mostu s kompletním vyklízením a zabezpečením zchátralé budovy, jejíž majitel dlouhodobě nekomunikuje. Přestože dělníci již začali odvážet tuny odpadu, v úterý večer v objektu vypukl další požár. Zoufalí obyvatelé sousedních domů volají po demolici a vybudování parkoviště.

Problémová stavba, která se stala útočištěm lidí bez domova a narkomanů, představuje pro své okolí dlouhodobé bezpečnostní a hygienické riziko. Vzhledem k tomu, že soukromý vlastník objektu ignoroval opakované výzvy magistrátu i stavebního úřadu, rozhodlo se vedení města převzít iniciativu. Na základě oficiálního nařízení stavebního úřadu k zabezpečení stavby provádějí práce Technické služby města Mostu na náklady vlastníka.

Oheň uprostřed úklidových prací

O tom, jak akutní nebezpečí budova představuje, svědčí událost z úterního večera. Hasiči museli k objektu vyjíždět znovu – uvnitř totiž opět hořelo. Podle místních obyvatel nejde o žádnou výjimku, ale o běžnou realitu všedních dní.

„Scházejí se tam feťáci a bezdomovci. Problémy jsou tu na denním pořádku a hasiči zde v úterý večer rozhodně nezasahovali poprvé. Bylo by mnohem lepší, kdyby se to celé zbouralo a udělalo se tam hlídané parkoviště,“ popsala situaci jedna z obyvatelek protějšího domu s tím, že po 17. hodině je lepší od domu vůbec neodjíždět, protože by pak už nebylo místo. Stejná situace bývá i v neděli. Demolice však v tuto chvíli není možná, neboť se jedná o soukromý majetek.

Úterní požár v problémovém objektu zachytila Kateřina Švarc.

Majitel z Loun nekomunikuje

Podle výpisu z katastru nemovitostí je vlastníkem budovy i přilehlého pozemku Miloslav Urban z Loun. Zástupci města potvrdili, že muž s úřady absolutně nespolupracuje a veškeré snahy o kontakt vyšly naprázdno. Podle dalších informací je navíc jeho majetek zatížen řadou exekucí.

„Na začátku tohoto roku jsem vyzval všechny majitele takovýchto zchátralých objektů na Mostecku, ať nám zareagují, co s nimi chtějí dělat. Tohle je jeden z těch, kteří nereagovali. Proto jsme se ve spolupráci se stavebním úřadem dohodli, že prostřednictvím našich technických služeb zajistíme zabezpečení budovy tak, aby už nebyla plná bezdomovců a neohrožovala okolí,“ vysvětlil primátor města Mostu Marek Hrvol.

Nepořádek není jen uvnitř budovy, ale i kolem ní. Foto: redakce

Náklady půjdou do milionů, město je bude vymáhat

Rozsah zanedbání objektu je enormní. Technické služby postupně přistavují velké kontejnery, které se okamžitě plní nahromaděným odpadem. „Nepořádku je tady zatím nepočítaně, přistavujeme jeden kontejner za druhým a myslím, že jich budou minimálně desítky. Jde o tuny odpadu,“ upřesnil ředitel Technických služeb města Mostu Michal Hartman s tím, že přesná čísla budou známa až po skončení prací.

Pracovníci technických služeb už naplnili mnoho kontejnerů. A bude jich ještě více. Foto: redakce

Celkový rozpočet na vyklizení, odvoz odpadu a stavební zabezpečení město předem odhadlo na bezmála dva miliony korun. Částka je vysoká především kvůli nutným stavebním úpravám. Celý objekt bude kompletně oplocen a dojde k zazdění všech  prosklených ploch, aby se zamezilo dalšímu neoprávněnému vniknutí. „Přestože objekt není ve vlastnictví města Mostu, na základě rozhodnutí stavebního úřadu nyní zabezpečení zafinancujeme. Tyto prostředky budeme samozřejmě následně po majiteli vymáhat,“ zdůraznil primátor Marek Hrvol.

Mimořádná opatření městské policie

Vzhledem k tomu, že se zchátralá budova nachází v bezprostředním sousedství mateřské školy, městská policie vyhodnotila situaci jako vážné bezpečnostní riziko a zavedla v lokalitě zvýšený dohled. Strážníci objekt monitorují nepřetržitě.

Na první pohled je zřejmé, že v budově přespávali bezdomovci a feťáci. Foto: redakce

„Byli jsme nuceni zajistit pravidelné kontroly. Vzhledem k přilehlé školce provádíme kontrolu okolí i vstupů do budovy několikrát denně a pravidelně odsud vykazujeme několik osob,“ uvedl ředitel Městské policie Most Jaroslav Hrvol. Dodal, že hlídky se snaží prostor monitorovat a nutit osoby uvnitř k úklidu, avšak nepořádek se kupil dál. Zabezpečení budovy zazděním oken tak strážníkům konečně poskytne reálnou šanci objekt efektivně uhlídat.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru