19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Most - Jsou malí, pracovití, žijí v noci a bydlí ve stráni pod jalovcem. Broučci. Jejich příběh od spisovatele a duchovního Jana Karafiáta patří už téměř sto čtyřicet let ke stálicím dětské literatury. Pohádka, v níž téměř vše začíná na sklonku dne a směřuje k dobrodružstvím v tajůplné noci, bude nyní k vidění i v Divadle rozmanitostí, loutkové scéně Městského divadla v Mostě. Premiéra je již zítra, tedy v sobotu 15. února.

Brouček je pro nás takové zlobivé dítě, které stále stojí před dilematem, zda se držet zaběhnutého řádu nebo se nechat vylákat svou zvědavostí. Je to vlastně vyprávění o rodičích a dětech - směs radosti ze života a melancholie," líčí režisér Jiří Ondra, který spolu s Lucií Ferenzovou Broučky pro mostecké divadlo upravil.

Na rozdíl od knižní předohy je v chystané inscenaci hlavní postavou poněkud záhadná a tajemstvím obestřená Janinka. Celým příběhem diváky provází, její vyprávění je mixem vzpomínek, snů i života a odcházení z něj.

„Myslím si, že Broučci jsou vlastně velmi autobiografická kniha. A Janinka je ve skutečnosti Karafiátova přítelkyně Jane, s níž se seznámil, když studoval v Anglii. V její postavě se snoubí různé protestantské myšlenky a názory," uvedl Ondra.

„Janinka, stejně jako mnozí broučci v příběhu umírají. Při přípravě pohádky jsme se rozhodli tématu smrti nevyhýbat. Je to konec života a ten patří do pohádkových příběhů stejně jako do skutečných," dodal.

Broučci se do Divadla rozmanitostí vrací. Jejich první premiéra byl v roce 1990. Tehdy bylo vyprávění o nich prodchnuté vánoční atmosférou. Dnešní autoři se nechali inspirovat podobou tehdejších loutek. V jejich zpracování se střídají roční období a vše, co k nim patří, a podobně jako plynou ony, ubíhá i život broučků.

„Brouček je malý stejně jako naši diváci. Ani on nechápe úplně vše, co se kolem něj děje. Snaží se to poznat. Dospívá k prvnímu letu, jakési broučkovské maturitě, potkává první lásku, má poprvé zlomené srdce a později i svatbu. Setkává se s předsudky, učí se pokoře," prozradil režisér Ondra.

Premiéra pohádky Broučci, která je určená pro nejmenší diváky, je v mosteckém Divadle rozmanitostí v sobotu 15. února v 17 hodin. A jelikož broučci létají, čeká na diváky i jedno speciální překvapení – jedou z dominant scény se postupně stane mechanický stroj inspirovaný návrhy Leonarda da Vinci. Víc o něm ale tvůrci představení neprozradili.

Ondřej Černý

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.