Most - Cyklisté i motoristé pozor! S teplejším počasím stoupá počet cyklistů na silnicích i jejich nehod. Brzký příchod jarního počasí láká vyjet na silnice nemotorizované účastníky silničního provozu. S tím souvisí i nárůst počtu dopravních nehod cyklistů, který policisté v Ústeckém kraji zaznamenávají. Během ledna a února došlo k 6 nehodám, jejich počet narostl o 4 nehody.

"Za prvních 12 březnových dní jsme zaznamenali 9 těchto nehod (oproti loňsku je to o 7 více). Cyklisté při nich utrpěli 1 těžké a 7 lehkých zranění. V osmi případech byli poškozenými právě cyklisté," říká krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Kromě opatrnosti cyklistů je na místě i ostražitost motoristů. Vyšší počet cyklistů, ostré ranní či večerní slunce, které oslňuje, nižší účinnost reflexních prvků, ranní mlhy, s tím vším by měli na své cestě počítat.

Cyklisté by měli mít na paměti, že pro bezpečnou jízdu je nezbytné správné vybavení jízdního kola, dobře fungující osvětlení kola, kompletní výbava odrazek, jejichž funkčnost lze podpořit dalšími reflexními či světelnými prvky. Jízda na kole bez ovlivnění alkoholem by měla být samozřejmostí.

Připomeňme, co patří mezi povinnou výbavu jízdního kola:

- dvě na sobě nezávislé účinné brzdy,
- zadní odrazka červené barvy (tato může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností),
- přední odrazka bílé barvy (tato odrazka může být nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností),
- odrazky oranžové barvy na obou stranách šlapátek, na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jedna boční odrazka oranžové barvy na každé straně kola

Za snížené viditelnosti:

- světlomet svítící dopředu bílým světlem,
- zadní svítilna červené barvy.

Mezi doporučenou výbavu patří zvonek, účinný kryt řetězu a účinné blatníky. Pro cyklisty do osmnácti let je povinná přilba!

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.