19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Mariánské Radčice - V Evropě jedinečný archeologický výzkum se právě koná na předpolí lomu Bílina poblíž Mariánských Radčic. Archeologové z Akademie věd zkoumají území, které sehrálo za 2.světové války významnou roli. Odkrývají totiž jedno z postavení německého protiletadlového dělostřelectva. Odkryvem ornice se dostávají k základům kanónů i těžké munici, která je stále aktivní. O největším nálezu munice z 2.světové války dnes informovalo vedení Archeologického ústavu na tiskové konferenci v Mariánských Radčicích.

To je také důvod, proč archeologům sekundují policejní pyrotechnici, kteří tam pravidelně zajišťují a odborně zneškodňují nalezenou ostrou munici. Při podzimním výzkumu archeologové a především pk policejní pyrotechnici zbavili část území, kam za několik let postoupí těžba hnědého uhlí, od nebezpečných výbušnin. Odkryli již tunu munice a už nyní je jasné, že jde o největší nález od 2.světové války. Dělostřelecké granáty byly i po 70 letech ukrytých pod zemí stále aktivní. 

Pyrotechnická služba Policie České republiky zlikvidovala již 4,5 tuny výbušnin, většinou přímo na místě nálezu. "Při výbuchu dělostřeleckého granátu ráže 105 či 128 milimetrů je ohrožen prostor o průměru 800 metrů až jeden kilometr, ve kterém můžou střepiny vážně zranit nebo dokonce zabít," vysvětluje policejní pyrotechnik Roman Visinger.

Tuny munice zůstávají pod zemí dodnes a celé území je tak nebezpečné. Výbušniny budou i letos ve 2.fázi archeologického výzkumu likvidovat policejní pyrotechnici. Odborníci proto varují veřejnost a ředevším amatérské hledače "pokladů" a milovníky vojenské historie, aby nevstupovali do zkázaného území průzkumu a v případě jakéhokoliv nálezu podezřelého předmětu připomínající munici, aby se obrátili na policii.

Z HISTORIE BOMBARDOVÁNÍ:

Největší a nejúspěšnější strategická bombardovací ofenziva spojeneckého letectva byla zahájena 12.května 1944. Americké letectvo vyslalo více než 900 strojů z Británie a Itálie proti závodům na výrobu syntetických pohonných hmot v Německu a okolní okupované Evropě.

"Litvínovský chemický závod se postupně stal cíle 17 náletů, které ho zcela vyřadily z provozu. Nedostatek pohonných hmot ochromil německé pozemní síly i letectvo, což byl klíčový moment vedoucí k německé porážce," říká archeolog Michal Soukup.

70.výročí prvního amerického náletu na chemické závody v Litvínově připomene akce, která se v braňanech uskuteční letos v květnu. Pro milovníky vojenské historie a techniky tak bude připraven bohatý program a archeologové výjimečně zpřístupní a poskytnou odborný výklad na zkoumané lokalitě, která je jinak přísně střežena.

VIDEOREORTÁŽ Z DNEŠNÍ TISKOVÉ KONFERENCE:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.