19. ledna 2017 Svátek má Doubravka

Most - Šéfa mosteckých strážníků a poslance v jedné osobě Bronislava Schwarze dnes ráno mostecký soud opět zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci a porušování osobní a domovní svobody. Jak dnes Schwarz redakci e-mostecko.cz řekl, jde o jasný signál, že jako velitel tehdejšího zásahu proti narkomanům nepochybil a akci tehdy vedl podle zákona.

Podle státního zastupitelství měl Schwarz na konci ledna 2006 jako vedoucí obvodního oddělení mostecké  policie bez zákonného důvodu vstoupit do bytu jednoho z poškozených v ulici U Věžových domů, aniž by k tomu měl jeho souhlas, nechal povalit a spoutat všechny přítomné, zadržet je a prohledat byt bez povolení k domovní prohlídce. Nakonec policisté na balkoně bytu objevili rozebranou varnu drog.

„Kdyby všichni policejní velitelé i dnes postupovali podle zákona a nebáli se jít tvrdě proti šmějdům,  nemuseli bychom v Mostě dnes řešit tak vysokou drogovou a pouliční kriminalitu. Pro mě osobně je to jasný signál, že jsem tehdy postupoval podle zákona a jsem rád, že kluci, kteří byli semnou při zásahu nyní vidí, že to co jsem je naučil, tak sedí. Kdyby se podobně i nyní chovali velitelé zásahů, bylo by to mnohem efektivnější, než se stát "přizdisráčem a být k některým skutkům hluchý a slepý," uvádí Schwarz, který by se prý zachoval stejně i dnes.

Za celým případem přitom podle něj stojí politická rivalita. Obviněn byl totiž až v době, kdy od celé události uběhly čtyři roky. „Jsem přesvědčen, že moje stíhání bylo na pokyn, na něčí zakázku," domnívá se Bron Schwarz.

Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. Ani dnešní rozsudek však není pravomocný, státní zástupce se totiž na místě odvolal a celou věcí se tak bude opět zabývat krajský soud. 

"Je to jako začarovaný kruh. Pevně ale věřím, že pravda a spravedlnost je na mé straně a i do třetice padne verdikt v můj prospěch. Zásah bych ale dnes vedl naprosto stejně podle zákona a to je důležité, aby dnešní policisté a jejich nadřízení věděli, že nemá cenu se bát i podobných případů a jít tvrdě proti kriminálním živlům a chránit tak obyvatele města," dodal Bronislav Schwarz. „Nikdy jsem nepracoval protizákonně. Snažil jsem se vždy pomáhat slušným lidem," uvedl Schwarz při prvním soudním  líčení.

Postup Bronislava Schwarze označil jako správný i tehdejší ředitel mostecké policie Václav Jakubík. „Myslím si, že státní policie postupovala podle platné právní úpravy," uvedl nedávno expolicejní šéf Schwarze Václav jakubík.

Asistenci při kontrolách problémových lokalit začala policie poskytovat podle Jakubíka poté, co veřejnost před čtyřmi lety kritizovala policii a strážníky za jejich laxní přístup k drogové problematice. „Museli jsme s tím něco dělat," dodal tehdy  Jakubík.

Že o zadržení podezřelých nebyl okamžitě informován státní zástupce, považuje Jakubík za chybu kriminální policie, která na místo vyjela, nikoliv jako pochybení Schwarze. „V tu chvíli už byl pod jejich velením," vysvětlil expolicejní ředitel Václav Jakubík.

V případě uznání viny hrozí Schwarzovi až tříletý trest.

 

 

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.