23. ledna 2017 Svátek má Zdeněk

Most - Bronzový prezident Tomáš G. Masaryk dorazil do Mostu. Sochu první české hlavy státu přivezli ve středu ráno do areálu technických služeb ve Velebudicích sochaři a restaurátoři Jaroslav a Ondřej Šindelářovi, kde bude ležet do doby, než bude připravený podstavec na konečném místě v centru města.

Ukládání sochy T. G. Masaryka na dočasné místo před jejím konečným umístěním k mosteckému divadlu. Foto: www.e-mostecko.cz

Na obnově sochy ze starého Mostu, ze které se dochovaly pouze kusy, pracovali restaurátoři několik měsíců. Sádrový model byl poté odvezen do slévárny v Mníšku u Liberce, kde získal Masaryk svou konečnou podobu odlitím z bronzu. "Nyní je třeba stavebně připravit podstavec sochy, která bude umístěna v centru města, na travnaté ploše mezi divadlem, hotelem Cascade a magistrátem. Slavnostní odhalení sochy je naplánováno na 27. červen letošního roku," informovala Klára Vydrová z mosteckého magistrátu.

Na sochu přispívali lidé ve veřejné sbírce. Tu vyhlásilo město Most a konala se od 1. března 2012 do konce loňského roku. Na obnovení odlitku se podařilo od občanů a firem získat více než 868 tisíc korun. Celkové náklady na zhotovení sochy představují zhruba dva miliony korun.


Socha TGM v Mostě měla pohnutý osud. Dvakrát ve své historii byla odhalena a dvakrát sejmuta. Myšlenka na zhotovení pomníku TGM vznikla v roce 1933, odhalena byla 28. října 1935. Nacisti ji sejmuli v říjnu 1938, zpět na místo byla vrácena v září 1946, definitivně pak odstraněna v dubnu 1955. Poté byla přemístěna do muzea a v roce 1978 dokonce rozřezána. První pokus o obnovení sochy na přelomu let 1989/90 nevyšel. Myšlenka na obnovu sochy byla opět oživena v létě 2011 v SBD Krušnohor, stáli za ní konkrétně Jaroslav Šindelář, Jan Beran, František Ryba a Václav Valný.

Zdroj: Magistrát města Mostu


Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.