24. ledna 2017 Svátek má Milena

Most/Doupov – Téměř na dno svých fyzických i psychických sil si před pár dny opět sáhli příslušníci čety aktivních záloh 41. mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

Byl mezi nimi také mostecký strážník a bývalý vojenský výsadkář Petr Musil, který s dalšími záložáky absolvoval jedno z několika pravidelných cvičení čety aktivních záloh ve vojenském prostoru Doupov.

Záložáky tam pod dohledem zkušených instruktorů z řad profesionálních vojáků čekal výcvik taktiky boje, topografie, hody granáty a střílení z RPG 7, ale také výcvik přežití a pěší přesuny.

Na dotaz, jak se městský strážník stane záložákem, odpověděl Petr Musil, že snadno. „Navíc to bylo opačně. Krátce po základní vojenské službě, kterou jsem absolvoval jako příslušník Čestné stráže v Praze, jsem se stal profesionálním vojákem u 43.výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. Během této služby jsem byl i nasazen v Bosně u jednotek SFOR v bývalé Jugoslávii. Od té doby mám status válečného veterána," podotkl mostecký strážník Musil.

Když mu skončil kontrakt s armádou, rozhodoval se Petr Musil, co dál. Uniformu ale svléknout nechtěl. Shodou náhod se tak dostal až do Loun k městským strážníkům. „Po třech letech v Lounech se mi pak naskytla možnost přejít k Městské policii do Mostu. Navíc tady v Mostě mi maximálně vychází vstříc vedení policie a myslím, že pochopení pro působení v AZ mám i u našeho pana ředitele Bronislava Schwarze, který byl sám v minulosti vojákem z povolání a rovněž i státním policistou," podotkl strážník Musil.

V aktivních zálohách působí od roku 2006, kde začínal u 151. pěší roty pod Krajským vojenským velitelstvím v Ústí nad Labem. Nyní je zařazen u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci na funkci střelce operátora vojenského obrněného vozidla Pandur II. Petr Musil je navíc jeden z velmi mála aktivních záložáků, kteří mají oficiální kurz střelců operátorů na Pandura.

„Vojenské aktivita a připravenost na různé situace mi hodně dává. Zvyšuji a udržuji si zde svoji fyzickou a hlavně psychickou odolnost, což mohu dobře uplatnit při náročném výkonu práce strážníka," řekl mostecký strážník, který k uniformám tíhne již od mala. „Myslím si, že bylo velkou chybou zrušení vojenské základní služby. Je to vidět na dnešní mládeži, především na mladých mužích, kteří nemají takovou odolnost, jako tomu bylo dříve, díky povinné vojenské službě. Dnešní kluci, pokud se nevěnují například aktivně sportu, jsou pohodlní, nemají k ničemu respekt a neví co je to disciplína. Většinou vysedávají jen u počítačů nebo se potulují venku, kde popíjejí a vymýšlejí psí kusy. Myslím si, že opětovné zavedení povinné například tříměsíční vojenské základní služby by většině těmto mladým mužům něco dalo a zocelilo je," domnívá se mostecký strážce zákona Musil.

V četě aktivních záloh Armády ČR přitom nejsou jen ostřílení borci z řad bývalých vojáků z povolání. „Naopak, máme tu studenty VŠ, ředitele pobočky pojišťovny, právníka a mnoho a mnoho dalších profesí.Jedná se o skutečné nadšence a patrioty, kteří nalezli zálibu ve vojenském prostředí a chtějí sloužit své vlasti, a to mnohdy na úkor svých rodin." konstatuje Petr Musil.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.