22. ledna 2017 Svátek má Slavomír

Mostecko - Ranní mlhy mohou být pro motoristy zrádné, zvláště pokud řidič používá takzvané denní svícení. Ignorování svícení v husté mlze se totiž nemusí vyplatit. Motoristé tak hazardují nejen se svými životy, ale i ostatních.

Severočeský koordinátor Besipu Jan Pechout pro zpravodajský portál e-mostecko.cz řekl, že především v ranních hodinách mohou v těchto dnech řidiče nemile překvapit husté mlhy a špatně osvětlené vozidlo tak může být snadno přehlédnutelné. 

"Nejde o to abyste dobře viděli, ale abyste byli viděni. To neplatí jen o motoristech, ale například i o cyklistech a dalších účastnících silničního provozu. Zrádné mlhy se mohou vytvářet jen v některých úsecích a při používání takzvaného denního svícení řidiči zapomínají, že koncová světla zůstávají nerozsvěcená. Tady pak nastává problém," domnívá se koordinátor Besipu Pechout.

Většina moderních aut je už totiž, na rozdíl od těch starších typů automobilů, vybavena vpředu světly pro denní svícení, jež se po nastartování vozidla zapnou automaticky. Výhodou při slunečném počasí je, že řidič nemusí myslet na rozsvícení potkávacích světel. Koncová světla však zůstávají i nadále zhasnuta.

Dalším problémem pak tvoří na silnicích chodci a cyklisté, kteří na bezpečnostní osvětlení mnohy zapomínají úplně. Přitom právě oni se tak stávají nejrizikovější skupinou v dopravě.

Podle odborníků v dopravě je velkým problémem, že mnozí motoristé při zhoršené viditelnosti, napříkald v mlze nebo v hustém dešti nepřepnou denní světla na standardní osvětlení vozidla, při němž jsou zapnuta i koncová světla. Pokud tak řidič neučiní, může tím už skutečně ohrozit ostatní účastníky provozu.

Řada řidičů si neuvědomí, že snížená viditelnost vyžaduje již použití potkávacích, případně jiných světel (mlhová a podobně) a že je jejich vozidlo v provozu méně viditelné. Za porušení povinností souvisejících se svícením, mohou policisté na místě uložit pokutu do 2000 Kč. Přestupek lze ale řešit i domluvou.

VIDEO Z MLHAVÉHO ČTVRTEČNÍHO RÁNA:

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.