23. ledna 2017 Svátek má Zdeněk

Most/Ústí nad Labem - Krizový štáb Akademie dobrovolných záchranářů ČR (ADZ ČR) se sídlem v Mostě už čtvrtý den "operuje" v záplavové oblasti Ústí nad Labem, kde koordinuje práce dobrovolníků.

Za první čtyři dny trvání záplav na Ústecku se týmu ADZ ČR podařilo především pomocí sociálních sítí a Internetu "zalarmovat" na 800 dobrovolníků z celého regionu.  Podle koordinátorky Lucie Randákové sdružuje organizace odborníky z různých oblastí tak, abychom mohla účinně pomáhat v krizových situacích, i školit a vyučovat v obdobích klidu.

"V současné době nás tvoří krizový štáb 5 lidí, vyškolených zdravotníků a záchranářů a také 12 terénních koordinátorů. Vytvořili jsme facebookovou stránku Dobrovolníci na pomoc při povodních 2013 Ústí nad Labem, přes kterou organizujeme stovky dobrovolníků. V současnosti registrujeme na osm set kontaktů," podotkla Lucie Randáková.

Registrace dobrovolníků probíhá v areálu ústeckého Domu dětí a mládeže, kde provizorně v období povodní štáb ADZ ČR sídlí. "Do terénu se pak na výzvu vydávají dobrovolníci ve skupinách 5 až 30 lidí vedení naším koordinátorem. Jsme schopni pytlovat, vyklízet, uklízet, pomáhat. A to nejen v oblasti Ústí nad Labem a okolí, ale i na území Děčína. Už i v Teplicích se zdárně rozjíždí koordinace dobrovolníků, kteří pomáhají dle potřeb," dodal ředitel Akademie dobrovolných záchranářů ČR Petr Sejkora.

 

Co tým krizového štábu dobrovolníků za čtyři dny záplav na Ústecku již dokázal?

DEN PO DNI:

2. 6. 2013  Už večer a v noci pomáhalo prvních 25 dobrovolníků s pytlováním na Střekovském nábřeží a v Olšinkách, kde vozili čaj hasičům do Vaňova.

 

3. 6. 2013 "Pomáhali jsme s pytlováním a evakuací obyvatel také ve Svádově, v Krásném Březně v pivovaru i v Neštěmicích. Největší skupiny dobrovolníků však zasahovaly na hlavním nádraží v Ústí nad Labem a na Střekovském nábřeží. Drobným podnikatelům podél vody jsme vyklízeli sklady i provozovny. Bylo nás v terénu na 170," vysvětluje Petr Sejkora.

 

4. 6. 2013 "Za celý den jsme fyzicky poslali do terénu více než 300 lidí, kteří se průběžně střídali. Stavěli jsme pískové valy kolem ČNB, Na Předmostí, abychom zajistili trolejbusovou dopravu na Severní Terasu, vyklidili jsme chemičku a pytlovali jsme písek pro soukromníky. O půlnoci jsme ještě reagovali na poptávku po dalších dobrovolnících, sešlo se nás nakonec úctyhodných 60," říká Randáková.

 

5. 6. 2013 Počty dobrovolníků se stále rozrůstají. "Čekáme sice na kulminaci, ale mezitím neleníme a rozšiřujeme svou databázi. Účastníme se setkání neziskovek, zajišťujeme dobrovolníky pro evakuační centra, na den i na noc. Zorganizovali jsme materiální pomoc pro zatopené Svádovské, které zaváží vodní záchranáři se čluny. Stále se ještě pytluje, byl vypraven dokonce autobus dobrovolníků pro pytlování v Krásném Březně," řekla Sylvie Mašková.

 

"Síla člověka se může zdát malá, ale nás je již 800 a dokážeme se zorganizovat. Co vše je tak možné?" říká Lucie Randáková.

VIDEOREPORTÁŽ Z POVODŇOVÉ ČINNOSTI DOBROVOLNÍKŮ ADZ ČR: 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.