4. prosince 2016 Svátek má Barbora

Teplicko/Duchcov - Dohled, kontroly, důsledné řešení problémových situací a mizivá podpora. To mají prý očekávat nepřizpůsobiví obyvatelé v Duchcově a také v Červeném Újezdu.

Krajský úřad vyhlásil boj vyhroceným situacím mezi Romy, extremisty a veřejností. Zda bude úspěšný, ukáže až čas. "Překvapuje mě, že se vůbec někdo snaží naší situaci řešit. Každá snaha se ale cení, tak uvidíme, jak to tady dopadne," řekl jeden z obyvatelů Měrunic na Teplicku, obce poblíž bývalého utečeneckého tábora, který nyní slouží jako ubytovna pro sociálně slabé.

Sestěhovávání sociálně slabých, především Romů, mělo mít jasný cíl. Zažádat o příspěvek na bydlení a pomocí státu tak zajistit nejen samotné bydlení pro nepřizpůsobivé, ale i provoz areálu jako takového i s výdělkem pro provozovatele. To se však zřejmě nestane. "Objekt není zkolaudován. Žádný z klientů, který bude žádat o dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi na bydlení, je neobdrží. Za těchto podmínek nebude lukrativní pro klienty se do Červeného Újezdu stěhovat," uvedla Petra Lafková z odboru sociálních věcí krajského úřadu.

Konkrétní postupy už krajský úřad podnikl i v Duchcově. Od problémového května, kdy se po napadení manželského páru Romy zvedla vlna nepokojů z řad veřejnosti, provedl úřad kontroly v 68 domech a 164 bytech. Výsledkem je podezření na černý odběr pitné vody a elektrické energie. Dům v ulici Riegrova číslo 15 musí být vyklizen. Ve třinácti případech zjistili pracovníci úřadu, že lidé dluží za svoz odpadu.

Kontroly byly zaměřeny na všechny oblasti bydlení a sociální sféry. Ukázalo se tedy také, že někteří rodiče schválně neposílají děti do školy a jejich nepřítomnost omlouvají. Pět takových dětí bylo v době kontroly doma, místo aby se učily. Dvě rodiny bude nyní úřad neustále sledovat kvůli nadměrnému nepořádku v bytech.
Kontroly se nevyhnou ani Červenému Újezdu. Tam se nyní zkoumá, jak majitel nakládá se splaškami, když nemá funční čističku. Areál již navštívila i hygiena. Výsledky zatím nejsou k dispozici.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.